Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. bektasilik - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  bektasilik

  1) bektasilik haci bektas veli ’ye dayanilarak kurulmustur. aleviligi ve bektasiligi birbirinden bagimsiz olarak ele almak hem tarihsel ve hem de sosyolojik acidan mumkun degildir. her iki terim de birbirinin yerine kullanilmaktadir.

  prof. melikoff’un da belirttigi gibi 'alevilik, bektasilik’ten ayrilamaz. cunku her iki deyim de ayni olguya, turk halk islamligi olgusuna baglidir.' alevilik ve bektasilik, inanc ve ahlak esaslari ve edebiyatlari bakimindan temel olmayan farkliliklar disinda ortaktirlar. en temel farklilik, bektasi kitlelerin daha çok sehirde yasamalarina karsin, alevilerin gocebe/yari gocebe cevrelerde yasamalari seklinde ortaya cikmistir. sosyal bir farkliliktir. ancak bu farklilik günümüzde anlamini yitirmis, alevi adi daha yaygin olarak kullanilir olmustur.

  2) haci bektas veli’nin düsünceleri çevresinde olusan tarikat.

  senkretist bir yapi arzeden bektasiligin temel özellikleri arasinda, en basta dört kapi ve dört inanç tasavvuru gelir.

  bunlardan dört kapi, seriat (ıslamin ve ehli beyt’in yoluna uymak) tarikat (seyhe baglanmak), hakikat (tanri’yi tanima yolu) ve marifet (tanri bilgisine götüren yol) kapilari, dört inanç ise ibadet, niyaz, adak ve vuslat tir.

  bektasilikte ayrica tevella (ebu beyti ve 12 imam) sevmek) ve teberra (yezid ve diger ebu beyt düsmanlarina yüz çevirmek) da önem tasir.

  bektasilik, samanliktan izler tasimasi, ayrimcilik yapmamasi, anadolu halkinin dilini kullanmasi, açik ilkelerden ziyade, her düsünce ve inançta olan insanlarin kendilerine göre anlamlar çikarabilecegi üstü kapali inançlar gelistirmesi nedeniyle anadolu’nun her yerinde hizla yayilmis bir inanç ve ögreti bütünüdür.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük