Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. hz muhammed - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  hz muhammed

  1) islamiyet inancina gore son peygamber. kurani kerim, allah tarafindan ona indirilmistir.

  2) "bildigimi bilseydiniz cok aglardiniz az gulerdiniz" diyen son peygamber..

  3) allah'ın elçisi zirve insan

  4) dünyanın gelmiş geçmiş en büyük insanı,lideri.

  5) yerde ve gokte ovulmeye layik muhammed - kutsal kimse hazret, anlamina gelen.

  6) son peygamber. peygamberler arasında allah-ü tealanın en sevdiği. söylenilen bir hadise göre ilk secde eden ruhlardan olduğu için hz peygamber allah-ü tealanın en sevdiği kullardan olup cennetin kapısında hz. muhammedin ismi yazdığı söylenir. ayrıca allah-ü teala ile yüz yüze konuşan tek peygamber.

  7) nurullah genç'in yağmur şiiri onu anlatır.

  vareden'in adıyla insanlığa inen nur
  bir gece yansıyınca kente sibir dağından
  toprağı kirlerinden arındırır bir yağmur
  kutlu bir zaferdir bu ebabil dudağından
  rahmet vadilerinden boşanır ab-ı hayat
  en müstesna doğuşa hamiledir kainat

  yıllardır bozu bulanık suları yudumladım
  bir pelikan hüznüyle yürüdüm kumsalları
  yağmur, seni bekleyen bir taş da ben olsaydım

  hasretin alev alev içime bir an düştü
  değişti hayal köşküm, gözümde viran düştü
  sonsuzluk çiçeklerle donandı yüreğimde
  yağmalanmış ruhuma yeni bir devran düştü

  ihtiyar cübbesinden kan süzülür nebi'nin
  gökyüzü dalgalanır ipekten kanatlarla
  mehtabını düşlerken o mühür sahibinin
  sarsılır ebu kubeys kovulmuş feryatlarla
  evlerin arasına dikilir yesil bayrak
  yeryüzü avaredir, yapayalnız ve kurak.

  8) hz. muhammed'in veda hutbesi:

  "ey insanlar! " sözümü iyi dinleyiniz! biliyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada bir daha buluşamayacağım.

  "İnsanlar! bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise ,bu aylarınız nasıl mukaddes ay ise ,bu şehriniz (mekke)nasıl bir mübarek şehir ise ,canlarınız,mallarınız,namuslarınızda öyle mukaddestir,her türlü tecavüzden korunmuştur.

  "ashabım! muhakkak rabbinize kavuşacaksınız.o'da sizi yaptıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir.sakin benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız!bu vasiyetimi burada bulunanlar bulunmayanlara ulaştırsın.olabilir ki burada bulunan kimse ,bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.

  "ashabım! "kimin yanında bir emanet varsa ,onu hemen sahibine versin.biliniz ki faizin her çeşidi kaldırılmıştır.allah böyle hükmetmiştir.İlk kaldırdığım faizde abdulmuttalibin oğlu (amcam)abbasın faizidir.lakin ana paranız size aittir.ne zulmediniz nede zulme uğrayınız.

  "ashabım! "dikkat ediniz, cahiliyeden kalma bütün adetler kaldırılmıştır ,ayağımın altındadır.cahiliye devrinde güdülen kan davalarda tamamen kaldırılmıştır.kaldırdığım ilk kan davası abdulmuttalibin torunu İlyas bin rabia’nın kan davasıdır.

  "ey insanlar! "muhakkak ki şeytan şu toprağınızda kendisine tapınmaktan tamamen ümidini kesmiştir.fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerinizde ona uyarsınız bu da onu memnun edecektir.dinimizi korumak için bunlardan da sakınınız .

  "ey insanlar! "kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta allah'tan korkmanızı tavsiye ederim.siz kadınları allah'ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize allah'ın emri ile helal kıldınız .sizin kadınlar üzerinde hakkınız ,kadınlarında sizin üzerinizde hakkı vardır .sizin kadınlar üzerindeki hakkınız yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri

  ,hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadıkça evinize almamalarıdır.eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırsa allah size onları yatakların yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir.kadınlarında sizin üzerinizdeki hakları ,meşru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir.

  "ey müminler! "size iki emanet bırakıyorum ,onlara sarılıp uydukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız .o emanetler allah'ın kitabı kur' an-ı kerim ve peygamberinin sünnetidir.

  "müminler! "sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz .müslüman müslümanın kardeşidir ve böylece bütün müslümanlar kardeştirler. bir müslüman kardeşinin kanıda, malı da helal olmaz.fakat malını gönül hoşluğu ile vermişse o başkadır.

  "ey insanlar! "cenab-ı hak her hak sahibine hakkını vermiştir.her insanın mirastan hissesi ayrılmıştır. mirasçıya vasiyet etmeye lüzum yoktur.çocuk kimin döşeğinde doğmuş ise ona aittir.zina eden kimse için mahrumiyet vardır.babasından başkasına ait soy iddia eden soysuz yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan köle allah'ın meleklerinin ve bütün insanların lanetine uğrasın.cenab-ı hakk bu gibi insanların ne tevbelerini nede adalet ve şehadetlerini kabul eder .

  "ey insanlar! "rabbiniz birdir .babanızda birdir .hepiniz adem'in çocuklarısınız .adem ise topraktandır.arabın arab olmayana arab olmayanında arab üzerine üstünlüğü olmadığı gibi kırmızı tenlinin siyah üzerine siyahında kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur.üstünlük ancak takvada, allah'tan korkmaktadır .allah yanında en kıymetli olanınız o'ndan en çok korkanınızdır. "azası kesik siyahi bir köle başınıza amir olarak tayin edilse sizi allah'ın kitabı ile idare ederse onu dinleyiniz ve itaat ediniz. "suçlu kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. baba oğlunun suçu üzerine oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz. "dikkat ediniz!şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız:allah'a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız.allah'ın haram ve dokunulmaz kıldığı cani haksiz yere öldürmeyeceksiniz.hırsızlık yapmayacaksınız. İnsanlar "la ilahe illallah" deyinceye kadar onlarla cihad etmek üzere emr olundum.onlar bunu söyledikleri zaman kanlarını ve mallarını korumuş olurlar .hesapları ise allah'a aittir.

  "İnsanlar! "yarin beni sizden soracaklar ne diyeceksiniz? sahabe-i kiram hep birden şöyle dediler; "allah’ın elçiliğini ifa ettiniz, vazifenizi hakkıyla yerine getirdiniz,bize vasiyet ve nasihatte bulundunuz,diye şehadet ederiz".bunun üzerine resul'i ekrem efendimiz şehadet parmağını kaldırdı ,sonrada cemaatin üzerine çevirip indirdi ve şöyle buyurdu;

  "şahid ol yarab!şahid ol yarab!şahid ol yarab!"


  9) dinimizin peygamberi, son peygamber ve peygamberler peygamberidir...arsa onun adı yazılmıs ve ilk insan olan hz. adem yaratıldıgında arstaki bu yazıyı görmus ve o kimdir diye sormustur...allah(c.c.) yaratılmıs tum insanların efendisi olacak, (senin soyundan gelecek) son peygamberdir... buyurmustur...

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük