Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. aydemir guler - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  aydemir guler

  1) tkp'nin komünist olmayan başkanı...

  2) mehmet akif ersoy'un torunu olduğu ortaya çıkan, 15 yaşında komünizmi kendisine yaşam biçimi olarak seçtiğini belirten kişi.

  3) siyasetle medya arasında bir gerilim ilişkisi var, çünkü medya bir yansıtıcıdan ibaret değil, bir siyasi taraf, bir ideolojik yönlendiricidir. en yalın haber bile sunumu itibariyle bir yönlendirilme işleminden geçirilir. bunları şikayet veya eleştiri için yazmıyorum. medyanın bu niteliği önümüzde duran bir veri. tabii gerilimin ve mücadelenin kendisi de öyle…
  bu kadar da değil. medya, ana yapısıyla, kapitalizmin egemenlik aygıtlarından biridir. dolayısıyla bir komünist partinin, düzenin taşıyıcı direklerinden medyayla ilişkisinde gerilim, ortalamanın üzerinde olacaktır. komünistler siyasi iktidar mücadelesini, başkaları gibi, düzene yaranmak üzerinden kurgulasalardı böyle olmayabilirdi. gerçekten de sözünü ettiğim gerilim düzenin öz evlatları olan siyasetçiler ve partiler açısından bir yaranma yarışı olarak tezahür eder, her biri birer güç odağı olan medya ve siyaset özneleri arasında karmaşık ve paranın egemenliğine yaraşır çirkinlikte ilişkiler kurulur.
  bizim tarafta böyle şeyler olmaz. medyanın da bizde bulduğu ilk kusur budur. komünistler siyasi mücadelelerinin içerdiği objektif haber değerinin medyada karşılık bulup yer edinmesini elbette isterler ve bunun için uğraşırlar. ama medyada alınacak yerin hacmi, komünistlerin, medyanın kapitalist toplumdaki genel işleviyle, ideolojik yönlendirmenin çarpıtma biçimini almasıyla, özetle medyanın sınıfsal niteliğiyle hem genel olarak hem de somut örnekler üzerinden uğraşmalarını etkilemeyecektir. komünist-medya gerilimi, bir “yer verilme” talebine indirgenemez ve mutlaka bir kapitalist egemenlik aygıtı olarak medyanın niteliğine karşı mücadeleyi içerir.
  bu yazının vesilesi, geçtiğimiz hafta benim üzerimden yürütülen kampanya: “tkp genel başkanının mehmet akif ersoy’un torunu olduğu ortaya çıktı.” bir şeyin ortaya çıkartılması için saklanıyor olması, saklanması için de ayıp, çekinilen bir şey olması gerekmez mi? “ortaya çıktı” ifadesinin bu çağrışımı yetmiyorsa, devam edilir: İslamcı bilinen akif’in ailesinden komünist çıkmasına sansasyonel (!) anlam katılır. bu da yetmezse cümleler çekiştirilmeye, olmadı, uydurmaya başlanır: güler dedesinden onur duymuyormuş, dedesine dede demiyormuş, zaten gazeteciye parti binasında kötü davranılmış, üstelik gazeteci örtülü olduğu için tepki görmüş... olumsuz izlenim benim hakkımda yaratılıyor olsaydı, kişisel bir konu için komünist satırlarını meşgul etmezdim.
  tkp’yi hedef alan kampanya sadece iki günlük süresi nedeniyle değil her anlamda küçüktü. medya, tkp’yle uğraşmak için bula bula benim bir akrabamı bulmuş ve o başlıkta da epey uydurmasına karşın yine de “olmamış”. benim büyük dedemin kim olduğu ortaya çıkmış, ama bu büyük gerçekten bir şey çıkartılamamış! bazen boş argümanlara bile yanıt vermek gerekir; bu örnekte hiç ihtiyaç yok. ama bu vesileyle tkp ve tkp yöneticilerinin bu tür işlere nasıl yaklaştığına değinebilirim.
  biz tanınmaktan, ülkemizde verdiğimiz mücadeleyi, siyasetimizi, bu mücadele ve siyasetin ürettiği değerleri tanıtmayı anlarız. İşin ilginç tarafı, tkp’nin özel yaşantılardan değil, mücadele ve siyasetten türettiği, ama medyanın kullanmadığı haberler, bugüne dek binlerce sayfayı, metrelerce filmi doldururdu. bugün bütün medya kuruluşlarının arşivleri kullanılmamış tkp haberleri ile dolu!
  tkp seçim dönemlerinde aday resimlerini sağa sola asmaktan bile kaçındı. herhalde görüntülerimizden utandığımız için değil… medyatik sıfatına uzak duran bir tutumdan medyada hoşlanılmamasını anlarım. ama tkp’ye alerji besleyenlerin de bizde ancak bu kadar malzeme bulacaklarını anlamaları gerekiyor. benimle ilgili örnekte medyayı provoke eden noktanın da söz konusu akrabalık değil, bu akrabalık ilişkisinin taşıdığı reklam değerini algılamayan (!) “komünist kafa” olduğu açıktır.
  özetle her şey normal mecrasında akıyor. medyanın burjuva karakteri, düzenin kurallarını ihlal eden, temellerini alt üst etmeyi amaçlayan komünizme karşı psikolojik savaş veriyor. küçüklükleri bize yazıyor.

  aydemir gulerkomunist sayı 182

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük