Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. turban - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  turban

  1) bir ozgurlugu kisitladiginda onun kendi kendine siyasallastigi yanilgisinda olan cevrelerin, rejime karsi en buyuk tehdit oldugunu iddia ettikleri; en basit ifadeyle bir giyim tarzinin tamamlayici unsuru olan genellikle ipekli ince kumaslardan uretilen, saclari tamamen kapatan ortu. evet sadece ortu, mini etek gibi, sort gibi, ceket ya da blue jean gibi algilanabilecek bir ortu. muhafazakar (statuko anlaminda tutuculuk-geleneksellik degil yani) ulkelerde, tek tip insan yaratma surecinin sembolu haline getirilmis; bu sayede resmi ideoloji ve muhaliflerinin rant unsuru haline getirilmistir. kentlesme surecinde jakoben sehirlinin kirsal kesimden sehre gocen aslinda gercek kimligini temsil eden olgularla yuzlesmesi sonucu, kimlik krizi yasadigi polemik unsurlarindan sadece biridir turkiye gibi bir ulkede turban. ve daha kotusu bilincli olarak ideoloji olusturan iki kanadin egemen sinifi, kitle uzerinde kendi cikarlari dogrultusunda rant saglamaktadir. turban bu anlamda cimbomdan farkli degildir, gundemde bu kadar uzun kalmasi istikarinin cimbomdan daha uzun surmus olmasindandir. turban tartismasinin en atesli gectigi zamanlarda, belirli bir sinif gittikce zenginlesmis ve medya araciligiyla konu gundemde tutulmustur. silkinme zamanidir, sorun turban degildir. sorun sosyal adalettir. irrasyonel seyler tamamen kitlesel provokasyona hizmet eder ve kitle kaybeder, egemen sinif kazanir.

  2) ülkemizde ideoloji simgesi olarak kullanılan baş kapamaya yaran örtü.

  3) erkeklerden korunma yolu. ?

  4) başörtüsü

  5) ülke için en büyük tehlike.eğer türban varsa ülke yıkılır,mahvolur.onun için türban sorunu bir an önce halledilmelidir.uyuşturucu kullanma yaşının 14'e inmesi,işsizlik,ekonomi gibi sorunlar önemli değildir.yeterki takmasınlar şu türbanı.işte o zaman refaha,huzura kavuşur.bütün sorunlar kendiliğinden çözülür.

  6) türkiye den sonra fransa da da memleket meselesi haline gelmis, laikligi tehdit olarak kabul edilip resmi yerlerde kullanima yasaklanmistir.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük