Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. osman bolukbasi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  osman bolukbasi

  1) kırşehir ili, mucur ilçesi, başköylü olan, sorbonne matematik mezunu siyaset adamı. ckmp genel başkanlığını üstlenmiştir. nüktedanlığıyla ve hazırcevaplığıyla ün yapmıştır.

  2) deniz bölükbaşı
  tahsil cehaleti alır eşşeklik baki kalır

  3) ısmet ınönü ve oğlu erdal'ın da katıldığı bir helikopter yolculuğu sırasında küçük erdal'ın aşağıda bir çoban görüp "baba biraz para ver, aşağı atalım da çoban sevinsin" demesi üzerine "babanı at, türkiye sevinsin evladım" demiş kişidir.

  4) millet meclisi kapısında bir sandalyeye oturmuş, bir muhabirin "neden burda duruyorsunuz, içeri geçinsene" demesi üzerine "ben içeri geçersem bu kadar ineği kim bekleyecek" cevabı vermiş ve bundan dolayı hapis yatmıştır.

  5) bir gün mecliste sinirlenir.
  -"bu meclisin yarısı eşektir" der
  milletvekilleri kızar ve özür dilemesini söyler
  -"özür diliyorum bu meclisin yarısı eşek değildir" der.

  6) osmanli doneminde kirsehire surgun edilen kürt "karaca" asiretindedındir. irkcilarin korumasi altinda olmus olmasina ragmen kendisi kürttür.

  tum zamanların en ıyı kıvırtan siyasetten çok dalkavukluk, dillere destan olmus yalakaligi ve nüktedanlığıyla ün yapmış kisidir.

  1970'de, suleyman demirel'in "mebus pazarina" dusmus butun adamlarini saflarina katmaya baslayinca, demirel'in "yolsuzluklarini" sayip dokmustu. bu garip yaratik uc gun sonra olanlari unutmus, inanilmaz bir dansozluk/ yalakalikla demirel'e sirnasmis oteki kolunu da turkes'e vererek "turk irkcisi" kimligine burunmus, bu sayede, olunceye kadar himayade yasamisti.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük