Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. tkp - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  tkp

  1) turkiye komunist partisi. genel baskanligini aydemir guler yapmaktadir.

  2) bunlarin aslinda eski tkp gelenegiyle ilgisi yok. eskiden sosyalist turkiye partisi vardi anayasa mahkemesi kapatti. o parti adini degistirdi sosyalist iktidar partisi oldu. iste bu parti o partidir.

  asil tkp hala yasadisi konumda oldugu icin bunlari durumdan faydalanmakla suclamis yangindan mal kacirir gibi isimlerine konak mirasyedilik yapmakla itham etmisti. epey bir polemik nedeni olmustu bu durum. sol ahlak acisindan bayagi bir tartisilmisti. gerci bunlarda eski tkp bayragini artikkendilerinin temsil ettigini falan iddia etmislerdi falan filan...

  bir bardak suda firtina koparmak

  3) bir de illegal olan 'marksist-leninist' olusumu vardir. (tkp-ml)

  4) başkanının sabıkası olmayan parti.düşünün bi sabıkasız komünist olurmu bedel ödemeyen komünist olurmu?kısacası komünizmle alakası olmayan parti...aydemir güler kemal okuyan

  5) sosyalist ıktidar partisi ve komünist partisi'nin birleşmesiyle oluşan türkiye komünist partisi, 11 kasım 2001 tarihinde kurulmuştur. partinin şu anki genel başkanı aydemir güler' dir. tkp 3 kasım 2002 seçimlerinde % 0,19 oranında oy almıştır...

  6) sadece afişlerde yaşayan parti.

  7) 10 eylül 1920'de bakü'de sovyetler birliği'den, anadolu'nun değişik yörelerinden ve İstanbul'dan gelen 74 delegeyle birinci ve umumi türk komünistleri kongresi, türkiye komünist partisi'nin kuruluş kongresi toplandı. kongre enternasyonalizm ve anadolu'da gelişen devrimin içine girme, mücadelenin orta yerine atılarak önderliğe soyunma kararlılığı açısından bulanıklıktan uzak bir komünist çizgi ortaya koydu. yapılan konuşmalar, alınan kararlar, ortaya konulan tüzük ve program ekim devrimi'nin ve iii.enternasyonal'in devrimci ruhunun damgasını taşıyordu. kongre örgütlü çalışmanın ağırlık merkezini anadolu'ya kaydırma kararını aldı; genel başkanlığa mustafa suphi'yi, genel sekreterliğe ethem nejat'ı ve toplam yedi kişilik bir merkez komitesi seçerek sona erdi.

  kongre'den yaklaşık dört ay sonra ankara hükümeti ve mustafa kemal ile haberleşmeden sonra, 1921'in başında mustafa suphi 14 yoldaşıyla birlikte kars üzerinden türkiye'ye geçti. erzurum'da kışkırtılmış halk tarafından şehre sokulmadılar. kolordu komutanı kazım karabekir paşa'yla yaptıkları görüşmede geri dönmeleri tavsiye edildi. batum üzerinden bakü'ye geri yollanmak üzere trabzon'a yollandılar.yol boyunca düzmece gösteriler sürdü. trabzon yakınlarında da balıkçılar kahyası yahya kaptan'ın adamlarının saldırısına uğradılar. şehre girmelerine izin verilmedi ve bir iskeleden bindirildikleri takayla denize açıldılar. arkalarından yetişen yahya kaptan'ın adamları 28 ocak'ı 29'una bağlayan gece silahları alınmış olan mustafa suphi ve 14 yoldaşını süngü ve kurşunlarla katlettiler.
  8) onbeşlere ağıt

  9) küçülen solun büyüyen partisi.

  10) genel sekreteri mehmet akif ersoy un torunu olan partidir.

  11) marksist leninist bir parti olması sebebiyle müthiş disiplinli ve merkeziyetçidir. tkp, solda hızla büyüyen bir fraksiyon olduğundan doğal olarak bir karalama kampanyalarına maruz kalmıştır fakat üyelerinin bilgili ve mücadele içinde aktif olan kişiler olması sebebiyle karalama kampanyalarına pabuç bırakmamamıştır, 10 eylül 2004 tarihinde 84 yaşına girmiştir, teoriyi pratiğe dökebilen yegane marksist partilerden biridir, bu partiye öyle önüne gelen üye olamaz, eğitimden geçer, başarılı görülürse parti üyeliği kabul edilir

  12) eski tkp ile alakası olmayan parti. 84 yaşında falan değildir. eski tkp'nin mirasını yerler.

  izmir'de bu partinin çıkardığı kominist dergisini destek olmak için almıştım. hemen yayını satanlar bana telefon numaralarını, isimlerini verdiler; bizi ara mutlaka vs. dediler. açıkça partiye adam genç adam çekmek istiyorlardı ki bu çok doğal ve normaldir. demek istediğim hiç de öyle üyelik öncesi eğitimdir, testdir ottur boktur yok bu partide. olması da saçma olurdu zaten. ha gerçekten varsa koministe öcü gibi bakan bir toplumda, isminde kominist geçen bir partinin böyle davranması ahmaklıktır, kominizmin mantığını halka anlatmak yerine; zaten iyi kötü kominizmin alfabesini bilen kişileri yani üniversiteli gençleri toplamaya çalışmak yanlış bir stratejidir... ihtimal vermiyorum.

  yüzde 0.1 lik oy oranı ile nasıl hızla büyüyorlar onu anlamadım. geçen seçimde 40.000 oyları vardı şimdi 56.000. e zaten oy veren kişi sayındaki artış da buna pararel.

  ayrıca parti olmak her şey önce belirli plan, sistem , siyasi program çerçevsinde olur. şu an var olan tkp üyeleri belki mükemmel bir dayanışma ve birlik gösteriyorlar ama her türlü eylemi desteklemek, afiş bastırmak, das kapitali ezberleyip akabinde che'nin, deniz gezmiş'in ve nazım hikmet'in hayatını ezberlemekle parti olunmuyor bilmem farkındalar mı? ayrıca hadi bunları yaptın ve yapman gerekenleri yapmadın diyelim, eğer kominizme inanmasa bile sol tandanslı olduğu için seni destekleyecek seçmen istiyorsan genç parti edasıyla "doları yasaklayalım", "türkiye'nin dış borcu yok, ödemeyelim" gibi çocukça hedefler koyma, mantıklı adımlar ve atılımlar yap biz de solun umudu diye seni alkışlayalım.

  13) kadro partisi olarak yanlis yorumlanan parti ,
  oyla işi olmayacak bir parti .
  komunist

  14) madem seçimlere girip komunizm ismini seçimlerde meşrulaştırdılar; ve "oyla" işi yok" bu amcamların, o zaman seçim alanındaki misyonlarını tamamladılar ne bok yemeye hala seçimlere giriyorlar diye insanın sorası geliyor. bundan çok daha önemlisi parti programlarını hayata geçirmede halkı arkasına alma gibi doğru bir amaç güden partinin oy kaygısının olmaması ilginçtir. ayrıca "biz seçimle ilgilenmiyoruz, devrimle geleceğiz" diyorlar -ki saygı duyarım o zaman daha çok organ çıkarsınlar, gençlik kollarıyla daha çok ilgilensinler; enerjilerini daha olumlu yönlere kanalize etsinler diyesim geldi. sen halkına ulaşamamışın ne devrimi ?

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük