Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. cumhurbaskanligi senfoni orkestrasi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  cumhurbaskanligi senfoni orkestrasi

  1) alinti cumhurbaskanligi senfoni orkestrasi dünyada, bugüne kadar kesintisiz yasamini sürdürebilmis senfoni orkestralarinin en eskilerinden biridir.

  1826 yilinda padisah sultan ii. mahmut devrinde baslayan batililasma hareketleri ile ülkemize giren çoksesli müzik, kisa zamanda kurumsallasmistir. bu köklü adimi, sultan mahmut tarafindan avusturya macaristan ımparatorluk sarayi'ndan ıstanbul'a davet edilen giuseppe donizetti'nin türkiye'ye gelerek orkestranin basina getirilmesi izlemistir. sultan vahdettin'e kadar orkestranin adi “mizika-i hümayun” idi ve bu asamadaki faaliyetleri saraya özeldi. 1924'de devralinan bu sanat kurumu, atatürk'ün emri ile ankara'ya tasinmis ve yepyeni bir anlayisla halkin kültür ve sanat düzeyini yükseltmek amaciyla faaliyet gösteren bir egitim kurumuna dönüstürülmüstür.

  1934 yilinda ahmet adnan saygun, 1935'de ise yurdumuzdaki evrensel çoksesli müzik egitimi veren kurumlarin programlarini yapmakla görevlendirilen besteci paul hindemith'in önerisi ile taninmis alman orkestra sefi dr. ernst praetorius orkestranin yöneticiligine getirilir. degerli bir orkestra pedagogu olan praetorius teknik yönden orkestrayi uluslararasi düzeye çikartir. praetorius'un ölümünden sonra orkestrayi uzun yillar basta ferit anlar ve g.e. lessing olmak üzere pek çok ünlü orkestra sefi yönetir. özellikle lessing; çagdas türk bestecileri'nin bir çok eserinin ilk icralarini orkestramizla yapmis, bunlari orkestranin repertuarina kazandirmis, yurtiçi ve yurtdisi konserlerde cumhurbaskanligi senfoni orkestrasi'ni yöneterek ve bant kayitlarini yaparak taninmasini saglamistir.

  6940 sayili özel kanunun çikarildigi 1957 yilindan sonra uluslararasi platformda da adini duyuran cumhurbaskanligi senfoni orkestrasi, ankara'da çok sayida radyo, televizyon, gençlik ve halk, açiklamali okul ve çocuk konserleri, ayrica yurdun her kösesinde konserler vererek, çoksesli müzigi tanitma, yayma ve sevdirme alaninda öncülük etmistir. 1957-1986 tarihleri arasinda hikmet simsek sef yardimcisi olarak orkestrayi yönetmis, degerli hizmetler vermistir. 1974'de orkestraya sef yardimcisi olarak atanan gürer aykal, 1988'de 6940 sayili özel yasa hükümlerine göre 1. seflige getirilmistir.

  kurulus kanununun çikarildigi 1957 yilindan bu yana, cumhurbaskanligi senfoni orkestrasi ankara'da 1000'i askin radyo-televizyon, gençlik ve halk, açiklamali çocuk ve okul konserleri, ayrica edirne'den hakkari'ye kadar yurdun her kösesinde 400'e yakin yurtiçi ve pilot bölge konserleri verdi. ayrica almanya, avusturya, bulgaristan, romanya, yugoslavya, s.s.c.b., ıtalya, fransa, ısviçre, ıran, irak, lübnan, ısveç, norveç, finlandiya, ıspanya, polonya, kibris, çekoslovakya, güney kore, japonya, amerika ve ıngiltere konserleri ile atatürk'ün öngörmüs oldugu çagdas türk müzik hayatinin varligini dünyaya duyurmus, dünyaca ünlü kültür merkezlerinde aldigi çok yapici kriterlerle türkiye cumhuriyeti'nin kültürel varliginin tanitilmasinda pay sahibi olmustur.

  2) eskiler "riyaset-i cumhur filarmoni orkestrasi" der.
  konser binasi, ankara/opera da bulunur.

  3) senfoni orkestrasi

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük