Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. mhp - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  mhp

  1) milliyetci hareket partisi.
  ismi alparslan turkes'le butunlesmistir.
  su an genel baskanligini devlet bahceli yapmaktadir.
  oy potansiyelinin cogu genclerden olusmaktadir.

  2) tek partili dönemden çok partili döneme geçişte kendilerine ideoloji bulamamış ve türk halkının zaten kanında mevcut olan milliyetçilik, türkçülük ilkesini benimsemiş gruptur.. yani siz milliyetçisiniz, türkçüsünüz de biz değil miyiz?? die sorası geliyor insanın..

  3) alparslan türkeş'in ckmp'ye girdikten bir süre sonra osman bölükbaşı'nın istifasıyla kurduğu partinin adıdır. ıhtilalden sonra mçp olarak yeniden kurulmuş, ihtilal yasakları kalkınca bbp ve mhp olarak ikiye ayrılmıştır. daha sonra da kendisinden iki-üç parti ayrılmıştır.

  4) ecevit hukumetı donemınde ılımlı ve normal bır sag partı muhafazakarlıgı cızmeye calıssalar da bu onların ırkçı ve faşist altyapılı bır partı oldugu gercegını degıstırmemektedır.hitler almanyası'ndaki "saf alman kanı" arayısı mhp'de "saf turk kanı" arayısına es degerdedır,bunun turevlerını donemın fransa'sında "le pen" in kurdugu partıde de gozlemleyebiliriz..mhp'ye;safkan turk arayısının yanı sıra;gercek bır turkun musluman olması gerektıgı dusuncesı de hakımdır.
  koalısyon hukumetı donemınde;meclıste bulunan vekıllerının cogu adam oldurmekten hukum gıymıs ınsanlar olmaları sanırız kı yeterlı acıklamayı verecektır.vukuatları arasında haluk kırcı'nın serbest kalması ıcın af yasası teklıfı de bulunmaktadır.kısacası ınsanların kanı uzerıne kurulmus bir sıyası partıdır.

  5) kontrgerillamız, nato'nun goz bebegi. faşist...

  6) milliyetçi hareket partisi

  7) 1-6 ekim tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilecek ''1. uluslararası İstanbul gay ve lezbiyen filmleri festivali''ni protesto edİp,festival kapsamında film gösterecek sinema yetkililerini uyaran parti...
  pek yakında iki sinemanın başına neler geleceğini tahmin etmemizin güç olmadığı parti....


  8) homofobik parti. katil parti.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük