Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. paranoya - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  paranoya

  1) psikolojik bir bozukluktur.
  bu hastalik sahibi kisiye gore herkes onu konusur, onu cekistirir, onu izler, onu takip eder, onun kotulugune calisir. bu herkesin icine anne-baba ve es te girer. paranoyak

  2) paranoid

  3) paranoid bozukluklar,tedaviye en direncli hastaliklardandir.paranoyaklar,hasta olduklarini kabul etmedikleri gibi cevreyi dusman olarak algiladiklarindan hic bir oneriye de sicak bakmazlar.nöroleptiklerin yansira psikoterapi de uygulanir.akut ve saldirgan nobet icinde olan hastanin hastaneye yatirilmasi gerekebilir.psikoterapotik ilişkide, hastanin guven duymasi saglanmali, hastaya karsi durust ve acik olunmalidir. zorla ve aldatilarak tedaviye goturulen hastalarda, var olan ofke ve dusmanlik duygulari pekisir.
  bu yuzden cok zor olsa da hastanin ikna edilerek tedaviye yonlendirilmesi gerekmektedir.
  bunların da otesınde yanınızda bulunan bır paranoyak sizi de cok kolay etkıleyıp bır suru olay hakkında "hassıktırrrr hakkaten ole mıdır acaba ya?trıbe gırdım sımdı." die dusunmenıze sebebıyet verebılır.bunların sevgılı statusu kazanmıs turlerı cok sıkıcıdır,sızı canınızdan ederler,"yaw bi sus bı sus bak allahın adını verdım bea gulum" seklınde yalvarır durursunuz.piskopata baglamak

  4) ne zaman ne yapacakları pek belli olmayan insan çeşidi..

  5) ice donuk bir cocukluk ve yuksek zekanin sonucudur

  6) paranoya yaptiklari konuda öyle akilci davranirlar ki sanirsiniz yalçin küçük konusuyor ve sabetay larin isyan vakti gelmis gibi. hemen erzak toplamaya girersiniz.
  son zeki paranoya örnegini 2000 yilin agirmek üzereyken yasamistim. milenyum la birlikte tüm sstemin çökecegi, bilgisayarlarin sifirli sisteme ayarlanmadigindan kilitleyecegi nükleer sistemler oldugu paranoyasi yüzünden olasi dogal felaketler için erzak stoklamistik üç bes arkadas. herkesin bir paranoyak arkadasi olsun. zeka iyi bisi. siz aptallardan korkun.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük