Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. cernobil faciasi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  cernobil faciasi

  1) 26 nisan 1986 tarihinde nukleer santralde meydana gelen patlama. cernobil

  2) ardindan unlu turk buyugu dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı anap'li Cahit Aral kameraların karşısına geçerek, Karadeniz çayı içtigi hadise.

  bakan, turkiye'nin radyasyonla zehirlenmedigini iddia etmis infial yaratilmasini onlemek amaciyla cay sektorunun cokmemesi icin tv ye cikip bakin ben iciyorum bu caylar temiz demisti.

  tonlarca cayin radyasyonlu oldugu ve imha edilmek zorunda kalindigi ve bir o kadarinin da yine ozal hukumeti tarafindan halka icirildigi daha sonra ortaya cikmisti.

  evet ulkemiz zehirlenmisti radyasyonla ve o donem kanser orani ulke tarihindek en yuksek orana ulasmisti.

  3) eski sovyetler birliği'nin ukrayna ve beyaz rusya sınırındaki bolgede bulunan cernobil nukleer santralindeki muhendislerin bir guvenlik testi sirasinda yaptiklari olumcul hata nedeniyle 25 nisan'i 26 nisan'a baglayan geceyarisi saat 01.23'te gerceklesen ardi ardina iki patlamanin neden oldugu faciadir.

  santralın 1.016 bin ton ağırlığındaki damı gökyüzüne fırlamış; ardından da, firladigi gibi santralın üstüne düşmüştü.

  ilk patlamada 31 kisi olay aninda yasamini yitirmis, ve ayni atom bombasi patlamalarinda oldugu gibi gokyuzunu radyoaktif bulut kaplamisti.

  dünya sağlık örgütü'nün açıklamalarına göre aciga cikan radyasyon hiroşima ve nagazaki'ye atılan atom bombalarının toplamından 200 kat fazlaydı.

  kazadan 36 saat sonra bolge bosaltilmaya baslanmis ve bir ay icinde 30 km.lik alan icinde yasayan yaklasik 116 bin kisi tahliye edilmisti. buyuk cogunlugu gonullulerden olusan 600 bin isci temizleme calismalarina katilmis ancak itfaiye erleri dahil bu isciler daha sonra korkunc acilar cekerek yasamlarini yitirmis ve cinko tabutlara konularak beton mezarlara gomulmuslerdi.

  yillar sonra bile bolgede ve avrupa ulkelerinde kanser vakalari muthis bir artis gostermis, bolge insaninin ortalama yasam suresi yaklasik 15 yil dusmustu.

  facia sadece insanlara zarar vermekle kalmamis yuzbinlerce hektar alan bir daha tarim yapilamaz duruma gelmis, cok sayida hayvan da genetik degisimlere ugramisti.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük