Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. ruhi su - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  ruhi su

  1) mehmet ruhi su.

  1912'de van'da dogdu.
  ıstanbul'da askeri okullarda okudu, ancak müzik sevgisi onu yeni arayıslara itti. adana ögretmen okulu'nda okurken, ankara'ya müzik ögretmen okulu'na girmeyi basardı. 1935’de cumhurbaskanlıgı orkestrası’na seçildi, konservetuarın opera bölümünde de okudu ve daha sonra da devlet operası'nda çalıstı, bir süre radyoda türkü söyledi.
  söyledigi bir türkü yüzünden radyodaki isine son verilen ruhi su, 1952-57 yılları arasında 1951 tkp tevkifatı dolayısı ile hapis yattı. 1960'ta ıstanbul'da taksim belediye gazinosu'nda sahneye çıkan ruhi su, bir yandan da halk türkülerini kaydedip, arsivleme görevini üstlendi. söyledigi türkülerdeki siyasi vurgular yüzünden aleyhinde kampanyalar baslatılan ve isini kaybeden sanatçı, türküleri derleyip, yeniden yorumlama isine kendi basına devam etti. 1975'te dostlar korosu’nu kurdu. 1978'den sonra ürettigi kasetlerle halk müziginin, yaygınlasmasına büyük katkıda bulundu.
  ruhi su, 12 eylül yönetiminin engellemeleri yüzünden yurtdısında tedavi sansı bulamadı ve 20 eylül 1985'te öldü. ruhi su'nun cenaze törenine binlerce kisi katıldı ve cenaze 12 eylül döneminin ilk büyük kitle gösterisi haline dönstü...

  2) zamanin dusunce yasaklilarindan biridir. halk muziginin duayenidir.

  3) hersey bir yana bu guzel insanin farkedilmeyen bir yani da anadolu muziginde tarzi bazinda bir ilk olmasidir.

  4) bir sabah uykusunda

  5) sumeyra cakir

  6) türkücü

  7) iyi bir su markası olabilir ruhi su doğal su sağlıklı su

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük