Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. normandiya cikarmasi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  normandiya cikarmasi

  1) normandiya cikarmasi, 2.dunya savasi'nin son yilina girdigi donemde yapilmaktadir. stalin ikinci cephe acilmasi istegini churcill'e gonderdigi ozel mektuplarla belirtmis.

  cikarmanin gercelestigi tarihin cok daha ayirdedici ozelligi, bu cikarmanin, kizil ordu'nun fasist isgalci gucleri o zamana kadar denetimleri altinda tuttuklari sovyet topraklarinin yarisindan fazlasindan stalingrad savunmasi'nin ardindan attiktan sonra baslamasidir.

  2) tamamen anglo-amerikan guclerin show malzemesidir. normandiya çıkarması, söylenildiği gibi, ne "2. dünya savaşı'nın dönüm noktası"dır, ne de "hitler faşizminin belini kıran" askeri harekattır.

  normandiya çıkarması, koalisyonunun batı kanadının en büyük askeri harekatı olarak faşist almanya'ya karşı mücadelede gerçekten de önemli bir rol oynamıştır ancak bu rolün anlamı avrupa'nın batısı'nda faşist almanya'ya karşı ikinci bir cephenin açılmasıdır.

  gerçekte savaşın dönemeç noktası, kızıl ordu'nun hitler ordusuna karşı stalingrad'da başlattığı stalingrad savunmasi ve kursk'ta kesinlik kazandırdığı cephe zaferleridir.

  herşeyden önce şu gerçek hasıraltı edilmektedir: normandiya çıkarması, 1 eylül 1939'da başlayan 2. dünya savaşı'nın son yılına girdiği (6 haziran 1944) dönemde yapılmaktadır. ancak, çıkarmanın gerçeleştiği tarihin çok daha ayırdedici özelliği, bu çıkarmanın, kızıl ordu'nun faşist işgalci güçleri o zamana kadar denetimleri altında tuttukları sovyet topraklarının yarısından fazlasından attıktan sonra başlamasıdır!

  örneğin kızıl ordu'nun bu başarıları karşısında abd başkanı roosevelt'in gönderdiği bir mesajda aynen şunlar belirtilmektedir:

  "şanlı zaferiniz saldırganlık dalgasını durdurmuştur ve müttefik uluslarının saldırganlık güçlerine karşı sürdürdüğü savaşın dönemeç noktası olmuştur." roosevelt'in 1941-45 yıllarında stalin ile mektuplaşmalarından

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük