Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. bask - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  bask

  1) ortalıkta daha avrupa falan yokken, tarihleri neredeyse mağara devirlerine kadar uzanan dünyanın en eski ırkı ve fransa ve ispanya tarafından işgal altında bulunan bu ırkın yaşadığı ülke.

  basklar, ıspanya'nın pirene dağları ve atlantik okyanusu kıyıları ile fransa sınırı yakınlarında yaşayan avrupa'nın değişmemiş en eski kavmidir

  tarihi belgeler basklıların varolşunu mö. yüzbin (yazı ile : 100 000) yılına kadar dayandırırlar.

  bu tarihten beri sürekli toprakları birileri (roma, vizigot, britanya, fransızlar, ispanyollar) tarafından işgal edilmiştir. bu kavmin tarihinin tamamının bağımsızlık mücadeleleriyle biçimlendiğini söylersek, bu iddia kesinlikle yanlış olmayacaktır.

  bugün bir bölümü fransa’nın diğer bölümü de ispanya’nın işgali altında bulunan (ispanyolca “pais vasco” kendi bask dillerinde: “euskal herria”) bask ülkesi, temel doğal zenginlikler gözönünde bulundurulduğunda bütün ispanya coğrafyasının tartışmasız en varlıklı bölgesidir. ışgalci ispanya’nın bugün bu bölgeyi ısrarla tutmaktaki amacı da budur.

  dünyanın neredeyse en köklü ve en eski kavmi olan basklılar, bugün yarı federe ispanya’ya bağlı özerk bir yönetime sahiptir ancak adını sık sık duyduğumuz eta’ya referansla bağımsızlık mücadelesi hala sürmektedir.

  bask dili

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük