Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. yurdum insani - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  yurdum insani

  1) "burada bir pide firini varmis, nerede acaba?" diye soran birine "kiymali mi olsun, kasarli mi?" diye soran insanimiz.

  2) kahvede sabahdan aksama kadar okey oynayan oyunun sonuna dogru kavga cikaran ve insanlarin kafasina istaka ile vuran insanlar..

  3) kunduranın içine beyaz çorap giyen model.

  4) oturdugu mahallle veya semtte, sabahtan aksama kadar bir asagi bir yukari yuruyup duran, insanlarin olusturdugu grupta yurdum insanidir.

  5) karşı kaldırımdan ötekisine tükürük yetiştirmeye çalışan insan türüdür.

  6) işini yaptırmak için olmadık yerlerden torpil bulan insandır.

  7) mahalle arasinda arabasiyla hiz yapan insanlar.

  8) yemek buldumu koşan dayak buldu mu kaçan insan türüdür.

  9) arabayla dolaşırken müziği sonuna kadar açan yurdum insanıdır.

  10) bir bina veya benzeri yer ,dozer ile yikilmaya calisilirken, bir kalabalik olusturup mal mal seyredenler. baaa baaaa nasi da yikiliyooooooo

  11) iyisiyle, kotusuyle gorunce devamli elestirdigimiz ama onlardan uzak kalinca dort gozle aradigimiz ve ozlemini duydugumuz yurdum insani.

  12) kendimiz de bu yurdun insani olmamiza ragmen, yurdum insani yakistirmasini hakaret kabul eder yurdum insani.

  13) bir cep telefonu firmasinin reklaminda yilmaz erdogan ile ayakkabi boyacisi cocuk arasindaki konusmada gecen 'ne uzun ne kisa normal yurdum insani' diyalogundan sonra halkimizin diline pelesenk olan , her durumda kullanilmasinda sakinca gorulmeyen tanim.


  14) bir cep telefonu firmasinin reklaminda yilmaz erdogan ile ayakkabi boyacisi cocuk arasindaki konusmada gecen 'ne uzun ne kisa normal yurdum insani' diyalogundan sonra halkimizin diline pelesenk olan , her durumda kullanilmasinda sakinca gorulmeyen tanim.

  15) yasaklara karşı zaafı olan insanlardır.. bir başkadır benim memleketim

  16) sofrasından kurufasulye,pilav,soğan, eksik olmayan ekmeksiz yemek yiyemeyen hatta tatlıyı bile ekmekle götüren, müslüm, arabesk ve jilet ile ve en son olarakta sentello kültürüyle kavrulmuş olan, her türlü imkansızlığın mümkün olduğu müthiş ülkenin,hüper yurttaşları.
  aslında adidas, impossible is nothing reklamını burada çekse bence çok daha inandırıcı olurdu. muhammed ali nin kızının karşısında bitane yumurta topukluyla böyle ringte, çekmiş bi de beyaz çorapları elinde tespih. her adımı bir yumruk kadar etkili takır tukur sesiyle felan. ya da boksör kızın abisi rolünde 'ne işin var kız senin burda' elin herifiyle fingirdeşmeye utanmıyonmu??' ' abi walla spor yapıyoduk ya!' bak hala konuşuyo yürü kız eve gösterecem ben evde nası sol kroşe vuruluyo knock out yapılıyo' gibi uzun senaryolarada sahne de olabilirdi tabi. yinede seviyoruz onları, onların içindeyiz onlardan bitanesiyiz be kardeşim. kaderimizse çekeriz :)) (tabi anlayana!)

  17) namaz kılarken,çaktırmadan sağa sola bakan insan modeli.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük