Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. necdet yasar - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  necdet yasar

  1) "türk mûsikîsi’nin otantik olduğu kadar gerek ses hacmi, gerekse dengesi itibariyle narin ve hassas yapılı bir sazı olan tanbûrun, günümüzdeki çok başarılı ve önemli icracılarından birisidir necdet yaşar.

  bir yüzyıldan fazla bir süredir klâsik türk müziği âleminde, özellikle sazendeler üzerinde etkisini sürdüren tanbûrî cemil bey ve oğlu mes’ud cemil bey’in müzik anlayışının, tanbûr çalış tarzının bugünkü en güçlü temsilcisi olarak necdet yaşar gösterilebilir.

  necdet yaşar sol tekniğini geliştirmek, kıvrak ve hızlı çalabilmek için çok çalışmış, aynı zamanda güçlü ses elde edebilmek için de sağ elin mızrap vuruşuyla dengede tutmuştur. sert bağadan yapılan ve üçgen bir ağzı olan mızrabı, genelde yapıldığı gibi küçük bir yanını küçük bir açıyla vurarak değil, tanbûrî cemil bey’den gelen bir stilde kullanmıştır. mes’ud cemil’den öğrendiği bu şekle göre mızrabın burnundaki açıyı genişletip geniş tarafından vurarak, bunun sonucunda da kuvvetli bir volüm elde ederek çalmıştır. böylece tanbûrun teknesinde oluşan rezonans güçlü bir ses çıkmasına neden olmakta, ancak bu pozisyonda kıvrak çalmak çok güçleşmektedir. bu tekniği yıllarca, gece gündüz çok çalışarak elde etmiş olan necdet yaşar, sazını çalma süresi açısından en uzun süreli faaliyet göstermiş olan tanbûrîdir.
  necdet yaşar’ın tanbûrdan elde ettiği zengin, doyurucu ve güçlü tını; sürekli kendini geliştiren, titiz ve öğrenmeye açık yapısı sayesinde özel bir kimlik de kazanmıştır. sazın kapasitesini zorlayan, ciddi bir san’atsal birikim ve mûsıkînin incelikli konularına olan hakimiyetiyle özgün ûslubunu oluşturmuş bir san’atçıdır. saz mûsıkîsinin ülkemizde ve yurtdışında ulaştığı gelişme çizgisine katkısı büyük olmuş, yeni kuşakları etkilemiş, özendirmiştir. "

  kaynak:
  http://www.necdetyasar.net

  2) artik o kadar farkli mekanlarda farkli irktan insanlarla birlikte olmanin verdigi bir durumdan mi kaynaklanir bilinmez, tanisildiginda direk ingilizce selamlasip hatir soran, candan insan..

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük