Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. 23 nisan - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  23 nisan

  1) ulusal egemenlik ve cocuk bayramimizin tarihidir. 22 nisan 1920 tarihinde turkiye buyuk millet meclisi acilmis, 23 nisan 1921 de ise 23 nisan'ın milli bayram olarak kabul edilmesine dair kanun, tbmm'nde kabul edilmistir. yuce onder ataturk 23 nisan'i butun dunya cocuklarina hediye etmistir

  2) bu gün 23 nisan neşe doluyor insan. etraf cıvıl cıvıl fink atıyor manitalar..

  3) bahçelerde pırasa
  bu ne biçim maydanoz
  ben annemi özledim
  yaşasın 23 nisan

  (bir felsefe hocasının şiiri )

  4) ayrica benim de dogum gunum olan bu ozel gunun ulkemizde cocuk bayrami olma surecini soyle ozetleyebiliriz:

  tbmm’nin açılış günü olan 23 nisan, 1921’de çıkarılan bir kanun ile türkiye’nin ilk resmi bayramı oldu. her ne kadar meclis, hakimiyet milletindir ilkesine dayansa da, çıkarılan kanunda milli hakimiyet ibaresine yer verilmemiş, “23 nisan günü milli bayramdır” denilmişti. tbmm’nin 1935’te yaptığı düzenleme ile 23 nisan, “milli hakimiyet bayramı” olarak adlandırıldı.

  23 nisan çocuk bayramı ise mustafa kemal’in himayesinde ve çocuk esirgeme kurumu(himaye-i etfal cemiyeti/hec)’nun başında bulunan dr.fuad umay’ın çabalarıyla ortaya çıktı. çünkü cemiyet, tbmm’nin açılış gününü yetim çocukları eğlendirmek ve onlara gelir sağlamak için fırsat addederek, her yıl 23 nisan’da çeşitli etkinlikler düzenlemişti. bir yandan dr. fuad bey’in çabaları ile kartpostal ve zarflardan belirli bir pay ayrılarak, hec pulları çıkarılarak ve çeşitli etkinliklerle ankara esnafının bağışları toplanarak, her yıl 23 nisan günlerinde çek yararına gelir sağlandı. nitekim ilk hec pulu çıkarılması 23 nisan 1924 günlü hakimiyet-i milliye gazetesinde “bu gün yavruların rozet bayramıdır” haberi ile verilerek, halk yetim çocuklar yararına bağış yapmaya davet edildi. aynı gazete 1926 etkinliklerini bugün türklerin çocuk günüdür başlığı ile verdi. diğer taraftan düzenlenen şenliklerle çocukların eğlenmeleri sağlandı.

  etkinliklerin bu şekilde kabul görmesi üzerine çek yönetim kurulu 1927’de “millet meclisimizle milli devletimizin ankara’da ilk teşkile günü olan milli bayram, cemiyetimizce çocuk günü olarak tespit edilmiştir” kararını alarak bu günün daha geniş çaplı etkinliklerle kutlanmasını halktan istedi. nitekim o yıl 23 nisan çocuk günü etkinlikleri devlet erkanı ve halkın geniş katılımı ile gerçekleşti. cumhurbaşkanı mustafa kemal, makam arabalarından birini çocuklara tahsis etti ve cumhurbaşkanlığı bandosuda çocuk sarayı’nda bir konser verdi.

  daha sonraki yıllarda da etkinlikler aynen devam ettirildi. ertesi yıl 23 nisan’da gürbüz türk çocuğu yarışmaları düzenlenerek çocuklara hediyeler verildi. ılk defa 1929’da çek kararı ile 23 nisan’ın içinde bulunduğu hafta, “çocuk haftası” ilan edilerek etkinlikler bir haftaya yayıldı.

  yine ilk defa 1933’te çocukları özendirmek amacı ile devlet makamları 23 nisan günü kısa süre çocuklara verildi. ılk uygulamayı mustafa kemal yaparak, cumhurbaşkanlığı makamına bir çocuk oturtuldu. diğer kurumlar da bu etkinliğe aynı şekilde katıldı. bu gelenek günümüze kadar temsili olarak devam ettirilerek geldi.

  artık 23 nisanlar milli hakimiyet ve çocuk bayramı olarak kutlanıyor. bu kutlamalara 1975te trtde katılarak etkin rol üstlendi. 1978’de tbmm’de çocuk parlamentosu oluşturuldu. çocuk bayramı ile ilgili hukuki dönüşüm ise 1980’de askeri yönetim tarafından yapıldı. milli güvenlik konseyi aldığı bir kararla bayramın adını resmileştirerek “23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı” olarak değiştirdi.

  ılk defa 1985’te tbmm’nin daveti ile her kıtadan, değişik ülkelerden, farklı din, dil ve ulustan çocuklar ankara’da toplanarak, “dünya barışı”nı simgelediler.

  türkiye’de bunlar yaşanırken unesco 1979’da 23 nisan’ı dünya çocuk günü ilan ederek kutlanmasını istedi. o yıl unesco’nun önderliğinde dünyada çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. ancak sıra bm dünya çocuk günü tarihi belirlenmesine geldiğinde, dünyanın ilk çocuk bayramı olan 23 nisan günü, türkiye’nin ısrarlarına rağmen bm’de kabul görmedi. bm’in aldığı bir karar ile 4 ekim, dünya çocuk günü, 20 kasım da evrensel çocuk hakları günü ilan edildi. bm gibi bir kuruluş, böyle masum bir günün tespitinde devletlerin siyasi mücadelesine sahne olarak, türk çocuklarının dünyaya armağan ettiği bu günü kabul etme yeterliliğini gösteremedi.

  5) 23 nisan'da bir saatligine moderator olmak pehh

  6) bugun bayram

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük