Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. obsessive compulsive disorder - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  obsessive compulsive disorder

  1) obsesif kompulsif bozukluk(saplanti-zorlanti bozuklugu)

  obsesif kompulsif bozuklugunda zamanın bosa harcanmasına sebep olacak derecede agır olan (yani günde 1 saatten fazla zaman alan) yada günlük islevsellikte bozulmaya sebep olan tekrarlayıcı saplanti yada zorlantilarin varlıgından söz edilir.

  örnegin kontrol etme saplantilarinda en sık kapının kilitlenip kilitlenmedigi, ocagın söndürülüp söndürülmedigi ile alakalı zorlayıcı düsünceler tabloya hakimdir. yasanılan zorlanmanın getirdigi sıkıntıyı bastırmak için kapıyı kilitlediginden emin olsa bile kisi tekrar tekrar kilidi açıp kapatir. hatta en üst kattaki evine defalarca inip çıkabilir. bu tür obsessif-kompulsif bozukluk vakalarında kisiler düsüncelerinin saçma oldugunu bilirler ancak onu yenmek için çaba sarf etmek yerine düsüncelerine teslim olmak zorunda kalırlar. çunku bu durumda kisi daha rahatlayacaktır. saplantiyla mücadele etmenin doguracagı sıkıntı ile mücadele etmek zor gelir.

  2) halk icinde boylelerine "ne titiz adam" derler. halbuki bu bir rahatsizliktir.
  boyleleri, hic bir seyden emin degildirler. bu yuzden evden cikarken kapattiklari muslugu defaatle kontrol eder, kapatip kontrol ettigi musluktan da emin olmak icin komsusunu cagirip muslugu kontrol ettirir, ondan da emin olmak icin not tutar ve o notu dogru yazip yazmadigindan emin olmak icin de tekrar tekrar kontrol eder... anlatirken bile insana fenalik geliyor.

  3) saplanti zorlanti bozuklugu (szb)

  kisinin onemli sayilabilecek sure vaktini oyalayan (gunde 1 saatten daha uzun sure tutan) , belirgin sikintiya veya islevselliginde onemli olcude bozulmaya yol acan tekrarlayici obsesyon ya da kompulsiyonlarla suren bir psikiyatri bozuklugudur.

  obsesyon saplanti - nedir?

  kisinin istegi disinda gelen kisinin kabul etmek istemedigi uygunsuz olarak dusunulen , belirgin sikintiya neden olan surekli dusunceler , durtuler ya da goz onune getirilen goruntu seklinde duslemlerdir.bunlar kisinin kendi denetiminde degildir

  kompulsiyon zorlanti nedir?

  tekrarlayici davranislar ( el yikama , siraya koyma , kontrol etme gibi) yada zihinsel (dua etme ,sayma ,sozcukleri sessiz bir bicimde yineleme gibi) eylemlerdir.
  kompulsiyonlar sikintiyi gidermek amaci ile yapilmaktadir , bunlari yapmaya adeta zorlanmis gibi hissetmektedir. sikintiyi gidermek yada onlemek , korku yaratan bir olayi , durumu etkisizlestirmek yada onlemek üzere tasarlanir.

  en sik gorulen depresyonlar pislik ve bulasma korkularidir (dokunulan yere mikrop , hastalik bulasacagi seklinde) , yineleyen kuskular ( elektrigi acyk byrakilip birakilmadigi gibi bir eylemi yerine getirip getirmedigi konusunda tereddüt etmek gibi ) , bazi seylerin belirli bir düzen içinde olmasyna gerek duyma , saldirgan korkunc durtuler (kendine veya çevresine zarar verme , yaralama düsünceleri , çevresindekilerin basina bir kaza gelecegi çevresindekilere kotu , uygunsuz seyler söylenebilecegi düsünceleri gibi) ve cinsel düsüncelerdir (gözünün önüne tekrarlayarak gelen cinsel görüntülerdir).

  kisi mikrop bulasmasin diye sik sik el yikayabilir , ellerini , vücudunun diger bölgelerini deterjanlarla yikayip , cildine zarar verebilir , her gün temizlik yapip , herkesi kendi kurallarina uymaya zorlayabilir, ibadetlerini tam olmuyor veya yanlis yapiliyor diyerek tekrar tekrar yapabilir , belli yerlere basmadan yürümeye calisip , yolunu uzatabilir , yakinlarinin veya kendisinin basina kotu bir sey gelecegini düsünerek , ilgisiz bir takim seyleri yapmaya kendisini zorlayabilir (terlikler düz durmaz ise esinin ölecegi , kapidan disari cikmadan 7 kez duvara dokunmaz ise evde bir terslik olabilecegi gibi) , bir seyi yapip yapmadigini , olup olmadigini defalarca baskasina sorma gibi , kendini üzen bir düsüncenin etkisini gidermek için israrla dua etme veya baska bir sey düsünme ihtiyaci gibi durumlar gözlenebilir.

  ne siklikta görülür?

  %1-1,8 arasynda görüldügü saptanmistir. hafif sekilleri de dahil olmak üzere hayat boyu rastlanma orani %5,9 olarak bulunmustur.

  obsesif kompulsif bozuklukta baslangic

  genellikle ergenligin baslangic yaslarinda baslarken çocukluk yaslarinda da baslayabilmektedir. hastalarin üçte ikisinde belirtiler 25 yasinden önce baslar.% 15 ten az vakanin ise 35 yas sonrasynda basladigi saptanmistir. ortalama baslangiç yasi 20 olup, erkeklerde ortalama 19, kadinlarda ise ortalama baslangiç yasi 22 olarak saptanmistir.

  4) bu kimse benim kuzenimdir titizliğin bokunu çıkarıp kendi çamaşırlarından başka çamaşır kullanmamak uğruna ıslak ıslak giydiği kıyafetleri ile idrar yolları enfeksiyonuna yakalanıp çişini tutamaz duruma gelmiş ve bir gün gözümün önünde altına kaçırmıştır çünkü umuma açık yerlerde tuvalete gitmemelidir kendisi... ee noldu kaçırdın altına hani titizlik... yalan oldu...  5) suclayici parmaklarla gostermek yerine, tedaviye yonlendirmenin daha akillica oldugu bir hastaliktir. cunku bir hastaliktir. kisi/hasta, elinde olmadan yapar bunu; onun yasam seklidir, dusunce yapisidir. ve bu dusunce yapisi cocuklukta enjekte edildigi icin, hastanin tek basina degistirmesi guctur bunu. en sık kullanilan tedavi yontemi ise bilissel davranis tedavi yontemidir. psikanalize de basvurulur bazen.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük