Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. erdener abi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  erdener abi

  1) leman cizeri kaan ertem'in yarattigi unlu karakter.

  erdener abi karakterinin yaraticisi kaan ertem'le yapilan ve milliyet'te 16 temmuz 2001 pazartesi günü yayimlanan röportaj asagidaki gibi:

  "sorun erdener’de degil, toplumda"

  erdener abi nasil dogdu?

  ahmet yilmaz’la bir aksam ortaköy’de oturuyorduk. çizerligimizin ilk günleri, hevesliyiz tabii, tüm tipleri inceliyoruz. erdener abi orada çikti karsimiza. tam önümüzde oturuyordu, ensesini görüyorduk. o denize bakiyordu, biz adamin ensesine. bu arada konusuyoruz. simit ikram etsek ne der acaba, tersler mi diye. sonra adini koyduk. böyle sert, vurgulu bir isim olmaliydi: erdener. bir yil kadar, dergiye girmedi bu tip ama biz kendi aramizda sürekli esprilerini yaptik.

  dergiye ilk ne zaman girdi?

  yaklasik 9 yil önce.

  nasil biridir erdener abi?

  emekli. çok yasamis, görmüs geçirmis, yorulmus artik. tüketimden, insanlarin ikiyüzlülüklerinden, duyarsizliklarindan bikmis. ve çok sikilmis. bu yüzden yolunu kesip bir seyler anlatmak isteyenlere cevabi yapistiriyor. küfür de ediyor yeri geldiginde. ama aslinda ters biri degil. sadece rahatsiz edilmek istemiyor. kendi haline kalmak istiyor. çözmüs yani...

  bu yüzden mi onunla konusan herkesi bozuyor?

  sorun onda degil, sorun toplumda aslinda. aksi, lanet, nemrut bir adam oldugu saniliyor. öyle degil. o sürekli yürüyor ama birileri karsisina çikip alakasiz seyler söylüyor. "gel abi seni uludag’a götüreyim" diyor biri, o da "hadi leeen" diyor. ev, arsa teklif ediyorlar, umurunda olmuyor. böyle biri.

  erdener abi’nin ne kadari sizsiniz?

  her mizah karakteri çizerinin özelliklerini tasir. bezgin bekir, marlon, killanan adam... bana benziyor tabii. salt bana degil; babama, ahmet’in (yilmaz) babasina da benziyor. ben daha çok ögreten adam’a benziyorum. bayilirim bildigim bir seyi anlatmaya. erdener abi gibi sikilirim bazen ama onun gibi tepki vermem.

  okuyucular nasil karsiladi erdener’i?

  önce pek sevemediler. bir tek kare, orada bir adam... mizah zitliklardan doguyor. ama tek karede onu vermek çok zor. bu yüzden "böyle espri mi olur" gibi tepkiler aldik. bir de erdener abi bir çizgi roman karakteri, bir kahraman degil; o yüzden zor alisildi.

  ama alisildi...

  evet, simdi fanatikleri var. çok seviliyor. okurlar kendi gündelik hayatlarina tahammül etmek için ondan yardim aldiklarini söylüyorlar. mesela isyerinde biri geliyor adamin yanina, gereksiz bir muhabbete basliyor, nasil sikiliyor adam ama yarin da yüz yüze bakacaklar, o yüzden bir sey diyemiyor. iste o zaman erdener abi giriyor devreye. onu okuyor, rahatliyor

  2) bazen hepimizin erdener abiligi tutmaktadir. bazen de etrafimizda bir erdener abi olmasi gerekmektedir. erdener abi diyaloglari

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük