Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. kuzey kore de tren faciasi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  kuzey kore de tren faciasi

  1) kuzey kore'de iki yük treninin çarpışması sonucu meydana gelen büyük patlamada, 3 bine yakın kişinin öldüğü ya da yaralandığı bildirildi.

  kuzey kore'de, iki kargo treninin çarpışması sonucu büyük bir patlama meydana geldi. olayda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bildirildi.

  güney kore'nin yonhap haber ajansı, patlamanın yerel saatle 13.00 sıralarında gerçekleştiğini bildirdi.

  kuzey kore telefon hatlarini kestı

  kuzey kore, iki yük treninin çarpıştığı kazanın ardından, uluslararası telefon hatlarını kesti. güney kore'nin yonhap haber ajansı, kuzey kore'nin uluslararası telefon hatlarını kesmesinin, kazanın çok büyük olduğunun bir göstergesi olduğunu belirtti.

  petrol ve likit petrol gazı (lpg) taşıyan iki trenin çarpışması sonucu 3 bin kadar kişinin öldüğü ya da yaralandığı bildirilmişti. bu arada, ölü ve yaralılar arasında kuzey kore sınırındaki bölgede yaşayan çinlilerin de olduğu bildirildi. yaralı çinlilerden bazılarının sınırdaki çin kenti dandong'daki hastanelere taşındıkları belirtildi. sınır bölgesindeki çinli ve korelilerin sık sık ticaret amacıyla sınırın ötesine geçtikleri kaydedildi.

  acıl durum ılan edıldı

  öte yandan, kazanın sebebi ve 9 saat önce istasyondan geçen kuzey kore lideri kim jong-il ile bir bağlantısının olup olmadığı konusunda da henüz bilgi alınamadı. yonhap haber ajansı, kuzey kore yetkililerinin kaza bölgesinde ''bir tür olağanüstü hal durumu'' ilan ettiklerini duyurmuştu. yonhap bunun nasıl bir olağanüstü hal olduğu konusunda ayrıntı vermedi, ancak kazanın meydana geldiği ryongchon kasabası etrafından acil durum ilan edildiğini belirtti.

  facianın, kuzey kore lideri kim jong-il'in 3 günlük çin ziyaretini tamamlayarak, çin-kuzey kore sınırından başşehir plongyang'a hareket etmesinden yaklaşık 9 saat sonra meydana geldiği kaydedildi. yonhap haber ajansı, "çin kaynakları, trenlerin benzin ve sıvı petrol gazı taşıdığını bildirdi. trenler pyongyang istikametindeki sinuiju'nun 50 km uzağındaki ryonchon tren istasyonunda çarpıştı. büyük bir patlama meydana geldi. çok sayıda ölü ve yaralı var" dedi.

  sinuiju şehri, kuzey kore ve çin sınırı üzerinde bulunuyor.
  kaynak: www.mynet.com

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük