Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. kiz kulesi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  kiz kulesi

  1) istanbul-üsküdar da bogaz sularinin ortasindaki simdilerde restorant olarak kullanilan kule

  2) eski gorunumune sadik kalinarak restore edildikten sonra bambaşka bir havaya burunen,5 kat ve bir de asma kattan oluşan,canli muzik eşliginde fiks menu sunulan restorani,hediyelik eşya satan dukkanlari ve 360 derece istanbul manzarasi ile degişilmez olan,bogazin gizli incisi.

  3) sunay akının bir kitabının ismi...

  4) istanbul bogazi nin en guzel yapilarindandir. hatta diyebiliriz ki en guzelidir. uskudar aciklarindaki mevkisiyle bogazin girisini suslemektedir.

  5) galata kulesinin aski..

  6) üsküdar'ın en güzel mekanlarından birisidir ilginç bir efsanesi vardır.bir kızı yılan sokmasın diye yaptırılmış fakat o yılan yine gidip o kızı bulmuştur.

  7) kız kulesinin karşısında bankta oturmanın keyfi ise bambaşkadır

  8) istanbul u sel basmadan önce değirmenci abdulhakim albayrak efendinin hem fırın hem ev hem de marketing olarak kullandığı bina. milattan sonra dan hemen önce istanbul u su basması ile suyun ortasında kalmış ve bir kaç yenilikçi kaşif tarafından nasıl olsa abdulhakim efendi boğuldu gitti biz buraya kız kulesi adını verelim ki abazalar burada kız var sansınlar ulaşmaya çalışsınlar diyerek taktıkları isimdir.

  9) yapilan yeni duzenlemelerle restaurant olarak hizmete girmiştir..super bi yer oldu..o sessizlik ve mavilikte guneş batarken yemek yemenin tadi herhalde bir başka ortamda bulunamaz.

  10) kizkulesinin ulasilmazligi nedeniyle, insanlar onun icinde yasanilanlar hakkinda cok fazla bilgiye sahip olamamislar ve ici ile ilgili hikayeler anlatmak ve dusler kurmakla yetinmislerdir.

  kizkulesi ile ilgili anlatilan ilk hikaye, ovidius'un kaydettigi bir ask hikayesidir.

  hikaye, hero'nun kuleden ayrılmasıyla başlar. hero afrodit'in rahibelerindendir ve aşka yasaklıdır.

  yıllar sonra afrodit'in tapınağında yapılan bir törene katılmak için kuleden ayrılır ve orada leandros ile karşılaşır. birbirine aşık olan iki genç, leandros'un gece kuleye gelmesi ile aşklarını kutsarlar. kızkulesi her gece iki gencin gizli aşkına ve yasak sevişmelerine tanıklık eder. leandros'un yüzerek kuleye geldigi fırtınalı bir günde hero'nun yaktığı sevda ateşinin feneri söner. karanlıkta yolunu kaybeden leandros boğazın sularına gömülür. sevgilisinin öldüğünü gören hero da kendini kızkulesi'nden boğazın sularına bırakır.

  kavuşamayan aşıklara atfen anlatılan bu hikayeden başka bir de; kleopatra'nın sonuna benzer bir sonun anlatıldığı yılan hikayesi vardır. kehanete göre kralın birine, çok sevdiği kızı onsekiz yaşına geldiğinde bir yılan tarafından sokularak ölecegi söylenir. bunun üzerine kral denizin ortasındaki bu kuleyi onararak kızını buraya yerleştirir. kaderin kaçınılmazlığını kanıtlarcasına, kuleye gönderilen üzüm sepetinden çıkan bir yılan, prensesin tenine süzülerek zehrini boşaltır. kral, kızına demirden bir tabut yaptırarak ayasofya'nın giriş kapısının üstüne yerleştirir. bugün bu tabutun üstünde iki delik vardır. yılanın, ölümünden sonra da onu rahat bırakmadığına dair hikayeler anlatılır.

  en son anlatılan hikaye ise osmanlı dönemi ile ilgilidir. battal gazi'nin askerleri ile kızkulesi'ne baskın yaparak kuleye saklanan hazinelerin ve üsküdar tekfuru'nun kızını kaçırdığı ile ilgili hikayedir. battal gazi tekfurun kızı ve hazinelerini aldıktan sonra üsküdar'dan atına atlayıp oradan uzaklaşmıştır. çokça bilinen "atı alan üsküdar'ı geçti" lafı bu hikayeden gelir.

  bu hikayeden günümüze gelen bir diğer şey de küçük kulemizin ismi ile ilgilidir. diğer efsanelerdeki prenseslere de atfen türkler buraya kız-kulesi ismini vermişlerdir. antikçağ'da arkla (küçük kale) ve damialis (dana yavrusu) adları ile anılan kule, bir ara da tour leandros ismi ile ün yapmıştır.şimdi ise "kızkulesi" ismi ile bütünleşmiş ve bu ismi ile anılmaktadır.


  11) www.kizkulesi.com.tr

  12) kızkulesi'nin mimari yapılanma süreci m.ö. 341 yılına kadar uzanır. o dönemlerde boğazın çıkıntısı olan bu burun, (daha önce yarımada oldugu ile ilgili söylenceler vardır) "vus" adı ile anılır. bu tarihte komutan chares'in eşi için, mermer sütunlar üzerine yapılan bir anıt mezar kimliğinden sonra, m.ö. 410'da sarayburnu'nun bulunduğu yerden, kulenin bulunduğu adaya zincir gerilerek, boğazın giriş ve çıkışlarını kontrol eden bir gümrük istasyonu haline getirilir. m.s. 1110'lere geldiğimizde ise ilk belirgin yapı (kule), İmparator manuel comnenos tarafından inşa ettirilir. savunma kulesi olarak inşa ettirilen bu yapı "küçük kale" anlamına gelen arcla adını alır. bu yapı ile ilgili net bilgiler olmamakla birlikte bugünkü boyutlarına yakın olduğu düşünülmektedir. İstanbul'un fethi sırasında savunma amaçlı olarak kullanılan kule, 1453 yılından sonra çok farklı amaçlarla kullanılmıştır. osmanlı döneminde savunma kalesi olmaktan çok bir gösteri platformu olarak kullanılmış ve mehterler burada adaya yerleştirilen topların atışları ile birlikte nevbet okumuşlardır. 1509 depreminde zarar gören yapı, daha sonraki yıllarda tekrar inşa ettirilir. bunun dışında ilave edilen fenerle de gemilere yol gösterme işlevi yüklenir. o dönemde inşa edilen yapı, kule ve kale olarak iki ayrı bölümden oluşmuş ve içine sarnıç yapılmıştır. 1719 yılında fenerden çıkan alevle yanan kizkulesi, 1725 yılında şehrin başmimarı nevşehirli damat İbrahim paşa tarafından tekrar onarılır. kule kısmı biraz değiştirilerek üst tarafa camlı bir köşk ve onun üzerine de kurşunla kaplı bir kubbe oturtturulur ve bina kagir olarak tekrar yapılır. 1830 senesinde kolera salgınının şehre yayılmaması için karantina hastanesine dönüşür.osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş devrine girmesi ile tekrar savunma kalesi olarak kullanılmaya başlanır ve toplarla donatılır. ünlü hattat rakim'in yazısı ile kapısının üzerindeki mermere sultan ii. mahmut'un tuğrasını taşıyan kitabe yerleştirilir. 1857'de tekrar fener ilave edilir ve 1920 yılında fenerin lambası otomatik ışık yapma sistemine kavuşur. 1944 senesinde restorasyon yapılır. 1959 senesinde askeriye'ye devredilir ve radar istasyonu olarak kullanılır. 1982 senesinde türkiye denizcilik İşletmeleri'ne devredilir, bu dönemde bir ara geçici olarak siyanür deposu olarak kullanılır.


 2. Gündelik Sözlük

Sözlük