Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. stalingrad savunmasi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  stalingrad savunmasi

  1) ikinci dunya savasi sirasinda hitlerin moskovaya ilerlemek istemesi uzerine buyuk direnisin yasandigi kent olan stalingrad da kizilordunun ve halk milislerinin gerceklestirdigi efsanevi cephe ve kent savunmasidir

  tarihin en buyuk savasinin yasandigi bu kentte 1 milyon 100 bin asker ve sivil sovyet milisi ve askeri, 900 bin de alman uzere toplam 2 milyon kisi oldu. ikinci dunya savasinin gidisatini ve dunyanin tarihinin akisini degistirmistir. ikinci dunya savasinin metrekare basina en cok bombanin dustugu sehidir.

  bu savastan sonra "durdurulamaz" denen fasist almanyanin ilerlemesi durdurulmus ve geri cekilmeye baslamistir.

  fasizm efsanesini bitiren halk savunmasidir. silahlari olmayan siradan insanlar bile ilerleyen tanklarin uzerine atlamis tanklari elleriyle durdurmak istemisler bu sekilde can vermislerdir.

  bu gercek hikayelerden birkaci nazim hikmetin memleketimden insan manzaralari kitabinda da anlatilir.

  2) ikinci dünya savasinda en önemli dönüm noktasi

  3) call of duty oynarken yaşadığınız olay

  4) enemy at the gate

  5) almanlar bilindiği üzere rusların büyük kahramanlıklarıyla değil aşırı derecede olumsuz olan hava şartlarıyla mücadele etmişlerdir.senin ne işin var o soğukta oralarda be adam...

  6) zaten ruslar 20 milyon ölü vermemiştir 2. dünya savaşında. aşırı derecede olumsuz hava şartları kızıl bayrağı berline dikmiştir.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük