Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. hamam - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  hamam

  1) akli erene kadar farik olmak erkeklerin kadinlarla birlikte girebilecegi, kurnali, tellakli, pestemalli, gobektasi olan, sicak ve buhardan zor nefes alinan yikanma yeri.

  2) bocekleriyle unlu ter atilan mekan..
  hamam bocegi
  hamama giren terler

  3) 1997 yapimi bir ferzan özpetek filmi.yurt dışında özellikle avrupada çok ilgi görmüştü. çok da beğenilmişti. gerçi filmden sonra türkiye hamamlarına eşcinsel turları falan da düzenlenmişti ama neyseı.

  bir de hamam esnafı ayaklanmıştı bu film yüzünden. filmde hamada iki erkek arasındaki yakınlaşma hamamcıların "bizim hamamlarımızda böyle şeyler olmaz" nidalarıyla karşılanmıştı. ama sonra anlaşıldı ki türkiyedeki eşcinsel hamamları var ve avrupa ve abd'li tur şirketlerinin kataloglarında bile listeleniyor ve büyük de ilgi görüyor.

  4) herkes filmi begendi ama benim filmde begendigim sey muzikleriydi. herkese tavsiye ederim. yilar gecti hala dinlerim.

  ayrica bu uzun metrajli filmin konusu soyle:

  film, roma'da yaşayan bir mimarın kendisine bir hamamın miras kalması üzerine ıstanbul'a gelmesiyle değişen kaderini anlatıyor. genç ve başarılı mimar francesco. türkiye'den aldığı bir mektupla hayatı değişen genç mimar, yıllar önce ıstanbul'a yerleşen teyzesinden miras kalan bu hamamı satmak için ıstanbul'a geliyor. ıstanbul'da hamamın işletmecisi, onun hayat dolu karısı perran şerif sezer ve iki çocuğu füsun ve mehmet ile tanışıyor. hamamı restore ettirip tekrar işletmek isteyen ve bu arada adım adım ıstanbul'un büyüsüne kapılan francesco'nun karısı marta ise onu merak ederek ıstanbul'a geliyor. goruyor ki francesco baska bir dunyada yasamaya alismis. daha sonra francesco hamami satin almak isteyen mafyanin elemanlari tarafindan beyoglunda bicaklanarak olduruluyor. ancak hamam yine satilmiyor. karisi da istanbulèun buyusune kapiliyor ve bu defa hamami kendiisletmeye karar veriyor.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük