Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. cin seddi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  cin seddi

  1) cince adı cang cing olan,ulkeyi hun'larin saldirisindan korumak icin yapilan,2400 km uzunlugunda,duvarlarinin yuksekligi,yerine gore 5 metre ile 9 metre arasinda degisen dunyanin "en"leri arasinda bulunan gorsel mekan..

  2) çinlilerin, hun türklerinin düzenli akımlarından korunmak amacıyla hun sınırı boyunca inşa ettikleri,uzaydan görüldüğü rivayetlerine son yıllarda gölge düştüyse de çinlilerin bugün bile ziyarete gelen turistlerden para kazanmasını sağlayarak işe yarayan bir nevi bizim de ürünümüz sayılabilecek dünyanın en uzun yapısı.

  3) hassiktir turkler geliyor

  4) cin seddi hakkinda anlamadigim olay sudur ki, hunlar cinlilerin boyle bisi yaptigini duymamis midir da hic saldirmamistir? ya da kac sene saldirmamistir da cinlliler o zaman da boyle uzun ve yuksek bi seddi yapmislardir? ya da hunlar aptal midir ki seddin kenarindan bi yerden kecmeyi akil edememektedir? yoksa hunlar bunu akil etmislerdir de cinliler 'hastir lan biz bunu dusunemedik' turunden bi duyguya mi dusmuslerdir?

  kardesim bizi tarih hakkinda bilgilendirin ya. 'yok cinliler hunlardan korkmustur da akinlari engellemek icin cin seddini yapmistir.' vik vik vik.. tarih bu kadar basit olabilir mi, bu kadar yuzeysel olabilir mi ya...

  5) çinliler yaptıysa uzak durun...
  made in china

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük