Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. diego armando maradona - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  diego armando maradona

  1) 1991 yilinda bir italya lig maci sonrasinda rutin bir doping kontrolunde kokain kullandigi ortaya cikan unlu futbolcu..

  2) müritlerinin adına tarikat kurduğu ve kendisini mesih ilan ettikleri arjantinli futbolcu..

  3) vücudunda che guevara dövmesi bulunana ve kübada uyuşturcu tedavisi gören sosyalist futbolcu.

  4) duyduğum kadarıyla şu anda komada olan eski futbolcu...

  5) hayatta kalabilmek icin azrail ile mucadele etmekte olan eski futbolcu.

  6) kokain`nin adini maradona`ya ceviren kisi.

  7) maradona, 1981 yılında futbola başladı. boca juniors'da oynadi. 12 milyon dolar gibi rekor bir paraya barcelona'ya transfer oldu. sonra 2 sezon barca, forması giydi ardindan da ıtalya'nın napoli takımıyla sözleşme imzaladi. maradona altin yillarini bu takimda yasadi..

  1986 dünya kupasının da yıldızıydı maradona. arjantin, dünya kupasının sahibi olurken, çeyrek finalde maradona'nın ıngiltere ağlarına eliyle gönderidiği gol, üstünden 15 yıl geçmesine karşın akıllardan çıkmış değil. büyük tepki alan maradona ise topa değen elini tanrının eli olarak tanımlamaktan çekinmemişti.

  1991 yılında bir ıtalya lig maçı sonrası rutin bir doping kontrolünde kokain kullandığı ortaya çıkan maradona, arjantin'e dönüşünde de polis tarafından uyuşturucu bulundurduğu gerekçesiyle göz altına alındi.

  gözaltı günlerinin ardından evinin önünde bekleyen basın mensuplarına saldıran maradona, artık çalımlarından çok olaylarıyla manşetlerde kaldi.

  daha sonra maradona artik bitti dedilerse de bazi takimlarda forma giydi hatta teknik direktorluk bile yapti. ardindan da yuvam dedigi boca juniors'a oyuncu olarak döndü. 2 sezon boca'da oynayan maradona kariyerini kemiren kokain alışkanlığından kurtulamayınca 37 yaşında aktif futboldan koptu.


  futbolu bıraktıkna sonra sağlık problemleri yaşayan maradona, uyuşturucuya bağlı olarak kalbiden geçirdiği rahatsızlığın ardından küba'da 22 aylık bir tedavi gördü. tedavinin ardından bir trafik kazası geçiren maradona dizinden ufak bir operasyon geçirdi.

  belki de bazıları onu hala gazetecilere silah çeken bir kokainman olarak görüyor ama futbolseverler için maradona herşeye rağmen, oyun zekası, seri çalımları ve golleriyle sihirli 10 numaraya anlam kazandıran yeteneklerin başında geliyor.

  8) hand of god
  1986 dunya kupasi

  9) bir gazetenin,aşırı şişmanlaması nedeni ile "maradana" manşetiyle haber yaptığı futbolcu.

  10) maraba televole lafını türk tvlerinde klasikleştiren ünlü futbolcu.

  11) otoritelerce peleden en büyük futbolcu olarak gösterilen arjantinli
  futbol oyuncusu

  12) ingiltere - arjantin macinda eliyle gol atip dunya kupasini arjantin muzesine postalamayi başaran tek insan.

  13) pele ile birlikte tum zamanlarin en iyi futbolcularindan...
  george hagi
  alex de souza

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük