Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. sokrates - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  sokrates

  1) m.o.469-399 yillari arasinda yasamis olan unlu yunanlu dusunur..eflatun`un hocasi olan sokrates,yazili hicbirsey birakmamis,tum zamanini ozellikle genclerle felsefe tartisarak gecirmistir..gorusleri,tartismalari yeni iltidarin temsilcileri tarafindan begenilmediginden ve yeni tanrilar icat ettigi goruslerinden olume mahkum edilmistir..

  2) sokrates'in felsefedeki ve felsefe tarihindeki önemi, onun bilinçli ve ahlaki kişiliğin bulunduğu yer olarak ruh kavramını bulmuş olmasından kaynaklanır.

  yazili hicbir eser birakmamistir. fizigi cirkin bir adam oldugu icin insanların yüzlerini ve fiziki yapılarını değiştiremeyeceklerini, fakat ruhlarını ve karakterlerini değiştirip geliştirebileceklerini belirtmiştir.

  buna göre, sokrates, felsefesinde herşeyden önce, insanın doğası, ihtiyaçları, amaçları ve değerleri üzerinde durmuş, neyin onu tamamlayacağını araştırmıştır.

  3) sokrates denince akla ilk gelen meşhur savunmasıdır. tarihe sokrates'in savunması şeklinde geçen metin, sofistlerinretorik e verdiği önemi de anlamak adına ilginç bir malzemedir.

  4) karısı “suçsuz yere cezalandırılıyorsun” dediginde, “suçlu olup cezalandırılsam daha mı iyi idi” yanıtını vermis olan filozof.

  5) gerçekte varolup olmadığı kesin olarak bilinmeyen, kimilerince eflatun'a ait bir hayal ürünü olduğu söylenilen kişi.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük