Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. mektup - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  mektup

  1) kişilere zarf icerisinde yollanan kagit yazili notlar.

  2) yurdum insani icin artik malum nedenlerden dolayı malum nedenler yazmanın güç olduğu gönderiler.

  el yazısıyla yazılmış mektuplarla artık dalga geçiliyor. iletişimde yaşanan devrimle yakın ilişkisini anlayabiliyorum bunun ancak hangi elektronik posta canlı bir elden çıkmış ve canlı karakterlerden oluşan kodları bize böylesi bir insanilikle ulaştırabilir?

  herkes çok konuşuyor, telefon var, internet var şu var bu var; gevezelikten geçilmiyor ortalık ama kimse gerçekten birşey söylemiyor. iletişim devriminin böyle de bir handikapı var.

  mesela mektup sonları özeldir. bir üsluptur. belki de sayfanın en özenilen ve üzerinde belki de en çok kafa yorulan kısmıdır mektuplaşanlar için.

  "görüşmek üzere" pek soğuktur. "sevgiyle kal" aşırı mı duygusal kalır? ya da bitişte bir küçük şiir hangimizin mektubunda sıcacık bir selamın yerini alamaz? hangi elektronik posta bize uzaktan gelen bir kaç sayfanın kokusunu taşıyabilir? zarfı açıp içini kokladınız mı hiç? ne kadar zaman oldu gerçek bir mektup almayalı veya göndermeyeli? ekranda bize geometrik düzende ulaşan kusursuz harf karakterleri için hangimiz "işte bu onun yazısı" diyebiliriz? bize soğuk soğuk bakarlar ekrandan... zaten artık "bye" ya da "çok öptüm" falan diye bitiriyorlar mektupları. ha bir de mesaj diyoruz buna; elbette mektup değil...

  yazdığımız da mektup değil de mesaj olunca; böyle mesaja böyle son oluyor...

  3) demode olmus olsada var mi mektup gibisi?!....

  4) bulmacalarda karşılığı name dir. soldan sağa 4

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük