Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. kibris referandumu - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  kibris referandumu

  1) evet veya hayir deme olayinin sayisal loto tahmini yapmakla ozdeslestigi durum. ikisi de bilinmeden yapiliyor.

  2) kıbrıs'ta, bm genel sekreteri kofi annan'ın sunduğu çözüm planı için yapılan referandumlarda, kıbrıslı türkler yüzde 65 oranında ''evet'' derken, rumlar yüzde 76 oranında ''hayır'' dedi.

  kktc yüksek seçim kurulu'ndan alınan bilgiye göre, kktc genelindeki 563 sandığın tamamı açıldı. seçmenlerin yüzde 64.91'inin plana ''evet'', yüzde 35.09'unun da ''hayır'' dediği belirlendi.

  annan planı için düzenlenen referanduma katılım oranı, kktc'de yüzde 84.35 oranında oldu.

  rum kesiminde ise seçim kurulu başkanı kiryakos triyandafilidis, kesinleşen ''hayır'' oranının yüzde 75.83, ''evet'' oranının ise yüzde 24.17 olduğunu açıkladı.

  triyandafilidis, rum kesiminde 313 bin 704 seçmenin ''hayır'', 99 bin 976 seçmenin ise ''evet'' dediğini ve referanduma katılım oranının yüzde 96.53 olduğunu söyledi.

  kktc'de ve rum kesiminde, meydanlarda toplanan kalabalıklar bayrak ve pankartlarla gösteriler yaptılar.

  siyasi gözlemciler, rum yönetiminin özellikle avrupa birliği'nin beklenenden daha sert bir tepki vermesi endişesini yaşadığını belirttiler.

  3) rauf denktaş demiş ki;
  kktc cumhurbaşkanı rauf denktaş, annan planı'na karşı yürüttüğü ''hayır'' kampanyasının maksadına ulaştığını belirterek, ''annan planı ortadan kalkmıştır'' dedi.

  cumhurbaşkanı denktaş, referandum sonuçlarının belli olmasının ardından lefkoşa saray otel'de düzenlediği basın toplantısında, uluslararası toplululuğun rum tarafından ''hayır'', türk tarafından ''evet'' çıkması halinde tanınma ve ambargoların kaldırılması yönünde vaadde bulunduğunu belirterek, şunları söyledi:

  ''bu, rumlar için bir tehditti, dinlemediler, takmadılar, 'hayır' dediler. bizim için çok önemli açıklamalardı. 40 yıl ambargo altında yaşayan insanlara bu sözler senetti, istenilen bir şeydi, 'evet' demişlerdir. ve böylelikle, bu sözleri verenlere, 'buyrun sözünüzü yerine getiriniz' demek hakkını kazanmış bulunmaktayız. dolayısıyla, bizim hayır kampanyamız maksadına ulaşmıştır. annan planı ortadan kalkmıştır''

  cumhurbaşkanı denktaş halkın bilmediği 9 bin sayfalık bir ''mahkumiyet belgesine'' mahkum edilmediğini belirterek, ''bu, bizim için alınmış çok iyi bir sonuçtur'' dedi.

  uluslararası topluluğa vaadlerini yerine getirmesi çağrısında bulunan denktaş, şöyle devam etti:

  ''eğer halkımıza vaat edilenler yerine getirilirse, o zaman rumlar eşitliğimizi kabul edecek, o zaman devlet olduğumuzu kabul edecekler ve 2 devlet, 2 egemen halk esasında yeni bir ortaklık olasılığı meydana gelmiş olacaktır.''

  başbakan mehmet ali talat'ın, referandum sonucu nedeniyle kendisinin istifa etmesi gerektiğini söylediğini hatırlatan cumhurbaşkanı denktaş, ''annan planı kabul edilmiş olsaydı, doğrudur. ben devleti kurtarmak için harekete geçtim ve devlet kurtarılmıştır'' diye konuştu.

  ıstifa etmesi için bir neden olmadığını dile getiren denktaş, şunları söyledi:

  ''başbakanım olarak parti başkanıyken seçimlerde devam ettirdiği propagandayı devam ettirmesini biraz yadırgadım. ınşallah bu zafer havasından kurtulunca yine soğukkanlılıkla düşünür.''

  konuşmasında türk hükümetine de çağrıda bulunan cumhurbaşkanı denktaş, türk hükümet yetkililerinin dün akşam kktc'de seçim yasaklarının olduğu sırada kıbrıs türklerine ''evet dediğiniz takdirde, rumlar da hayır derse, annan planı'nın ortadan kalkacağını ve tanınma yollarının açılacağını'' söylediğini belirterek, şöyle konuştu:

  ''türk hükümetinin bu sözü bizim için milli bir senet olarak kabul edilmektedir. ümit ederiz ki bunun peşini bırakmayacaklardır, çünkü bu hakkımızdır. çünkü 40 yıldır rumların ipoteği altında bırakıldık. 40 yıl bize haksızlık yapılmıştır.''

  4) mehmet ali talat in sozleri ise şu şekilde;
  kktc başbakanı mehmet ali talat, kktc cumhurbaşkanı rauf denktaş'ın referandumda çıkan sonuç karşısında istifa etmesinin doğru olacağını belirterek, ''cumhurbaşkanı'nın önümüzdeki dönem yeri yok'' diye konuştu.

  talat, türk tarafından çıkan sonucun kendisini memnun ettiğini, ancak rum tarafından alınan sonuçlara çok üzüldüğünü belirterek, uluslararası toplumun üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini kaydetti.

  talat, ab ile ilişkilerde önemli adımlar atmaları gerektiğine işaret ederek, son dönemde birçok ab yetkilisinin ortaya koyduğu tutumun kendileri için memnuniyet verici olduğunu söyledi.

  kktc başbakanı talat, bu sonucun alınmasını sağlayan kktc halkına, türkiye hükümeti ve bütün kurumlarına teşekkür ettiklerini belirterek, ''biz görevimizi yaptık'' dedi.

  uluslararası toplumun destek verdiği bir plana büyük oranda ''evet'' dediklerini, uluslararası toplumun da bunu değerlendirmesi gerektiğini söyleyen talat, şöyle konuştu:

  ''ab'nin destek verdiği plana evet diyen taraf ab'nin dışında kalıyor, bu planı reddeden toplum ise diğer toplumu da temsil iddiasıyla ab'ye giriyor. bu düşünülemez. sanıyorum, uluslararası toplumun çözümlemesi gereken, tarihte ilk kez olan bu garip ve çelişkili durumdur.''

  5) dişişleri bakani abdullah gul şunlari soylemiş;
  dışişleri bakanı abdullah gül, kıbrıs'taki referandum sonuçlarından üzüntü duyduklarını belirterek, kktc'ye uygulanan ambargonun bundan sonra devam etmemesi gerektiğini belirtti.

  gül, kıbrıs'ta yapılan referandumda annan planı'na kıbrıslı türklerin ''evet'' demesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, ''amborgo kaldırılmalıdır. kktc'nin yalnızlığa itilmesine son verilmelidir'' dedi.

  6) kıbrıs rum yönetimi sözcüsü kipros hrisostomidis, kıbrıslı rumların bm genel sekreteri kofi annan'ın sunduğu plana büyük oranda hayır demelerinin, çözüm istemedikleri anlamına gelmediğini savundu.

  hrisostomidis, bu sonucun kimseyi üzmemesi gerektiğini belirterek, "bu sonuç, ne hiç kimseyi sevindirmeli ne de üzmelidir. neticede, demokratik bir biçimde halkoylaması yapılmıştır. bu sonuç, rum halkının çözüm istemediğini göstermez. kıbrıs (rum) halkı bu sorunun çözümünü istiyor, ancak yönteme karşı çıkıyor. biz bundan sonra da, kıbrıs sorununun çözümü için çabalarımızı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

  7) avrupa komisyonu, kıbrıs'ta yapılan annan planı referandumunun sonucundan derin üzüntü duyduğunu açıkladı.

  referandumla ilgili açıklama yapan avrupa komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi günther verheugen'in sözcüsü jean christophe flori, "avrupa komisyonu, kıbrıs sorununun kapsamlı çözümünü öngören planın kıbrıslı rumlar tarafından kabul edilmemesinden derin üzüntü duymuştur. fakat halkın demokratik kararına saygı duyuyoruz" dedi.

  kıbrıs'ta kalıcı çözümünün sağlanması için çok önemli bir fırsatın kaçırıldığını belirten flori, kıbrıslı türkler'i de "evet" oyları için tebrik ettiklerini söyledi. flori, "bu, halkın ada'daki problemlerin çözümünü arzuladığını açıkça ortaya koydu. komisyon, kıbrıs'ın kuzeyinde ekonomik kalkınma yollarını göz önünde bulundurmaya hazırdır" diye konuştu.

  kaynak icin; www.mynet.com

  8) çözüme ulaşmış olan refereandum.bilindigi gibi annan planı iki toplumun sorunlarını çözmeyi birleşik kıbrıs cumhuriyetini oluşturmayı amaçlarıyordu ama bu işin görünen tarafıydı.aslında annan planının kıbrısta çözümsüzlük aradıgı işin başından beri belliydi.türklere gerçektende büyük haklar veren bu plan rumların beklentilerine cevap vermiyordu ve bu blierek yapıldı.bilindigi gibi kofi annan birleşmiş milletler genel sekreteri ve birleşmiş milletler abdnin elinde.peki abd kıbrısın bir bütün olarak avrupa birligine girmesine sıcak bakabilirmiydi.cevap:tabiki hayır.çünkü eger kıbrıs ab'ye birbütün olarak girerse abd'nin ortadoguya yakın bir üs kurma hayali suya düşecekti.nitekim amerikanın istedigi oldu kıbrıs hala parçalı bulutlu ve belirsiz.şimdi amerikanın yapacagı kıbrısa bir takım tavizler vermek.nedir bu tavizler;ambargo kaldırılması limanlara serbest geçiş, havaalanı hatta kıbrısı tanıma olacaktır.ama abd yıllardır izledigi insanları sömürme politikasını öyle iyi işletiyorki sanki kıbrısta çözümü en çok isteyen ülke gibi davrandı ama aslında hiç bi zaman istemedi.işte bu amerikanın gerçek yüzü.lütfen bilelim düşmanımızı...

  9) utopik biliyorum ama ne sirtini rantiye ve mafyaya dayayan lanet sozde siyasetci sozde dava adami rauf denktas ne basbakan talat... ne de zorla dayatilmis referandum...

  tek yol kibris turk ve rum halklarinin gonullu birlikteligi.

  turkiyesiz ve yunanistansiz.

  10) bu referandum sayesinde kibris sivesini ogrendi halkimiz.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük