Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. turkiye - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  turkiye

  1) anayurt,

  uzerinde dogdugumuz topraklar uzerinde kurulmus ulke.

  anadolu

  en soylu sevda...

  2) turk yurdu.

  3) dunyanin en guzel bayragina, en guzel daglarina, en guzel derelerine, en guzel havasina, en guzel suyuna, en guzel insanina, en sanli tarihine, en igrenc politikacilarina sahip olan, ugruna canimi vermekten bir an bile tereddut etmiyecegim, bizzat mustafa kemal ataturk tarafindan banagenclere emanet edilmis ulkem, vatanim, herseyim...

  4) Kanimizin son damlasina kadar koruyacagimiz, ve hicbir parcasini asla kimseye vermeyecegimiz, Atamizin bizlere emanet ettigi skylancer, biricigimiz, vatanimiz.

  5) her bir kosesi ayri guzel olan carpik duzenine ragman icinde yasamkatan mutluluk duydugum memleketim

  6) anadolu toprakları üzerinde kurulmuş en gelişmiş türki cumhuriyet.

  7) dün vardı, bu gün de var, yarın da hep var olacak..

  8) ekonomisi,siyasi durumu her ne kadar içler acısı olsa da hem amerika'nın hem de avrupa'nın hala tırstığı ülke.ne de olsa türk toprağı.ırak'a benzemez

  9) 26-45 dogu meridyenleri, 36-42 kuzey paralelleri arasinda yer alir.

  10) mustafa kemal atatürk

  11) son zamanlarda bir sürü güzel müzik grubunun baskınına ugrayan ve gittikce güzelleşen türk yurdu...istanbul

  12) diğer kültürleri gördükten sonra burada doğduğum için sayısız kez dua ettiğim ülke. dünyanın en güzel kültürüne sahip ülke (her ne kadar ispanya, italya ve ingiliz kültürleri zorlasa bile). üzerinde yaşanınca hayatın monoton ve sıkıcı olması imkansız ülke. dünyanın en köklü tarihine sahip birkaç ülkeden biri. birkaç bin yıllık hayatının sadece son birkaç yüzyılını sönük geçiren ülke. yakın gelecekte yeniden şahlanıp başa oynayacak ülke. son zamanlarda ekonomi ve eğitim sorunları nedeniyle, müthiş zekasını çalıp çırpmaya harcayan ülke. gözümdeki imajı yaramaz ama çok kabiliyetli ve zeki bir çocuk gibi olan ülke. insanları, dünyada gördüğüm en pratik zekalı ülke. iklimine taptığım ülke. yunan kültürünü bir alt kümesi haline getirebilmiş ülke. batının bugün bile hala unutamadığı ve gelişmesini engellemek için her yola başvurduğu ülke (mamma mia il turchia!!). toprağı sanki kutsanmış gibi olup üzerinde herşey yetiştirilebilen ülke. üzerinde en huzurlu uyuduğum topraklara sahip ülke. kızları vasat olan ülke. buna rağmen, dünya güzeli çıkartabilen ülke. uğruna sıkılan her kurşunun cennetten çıkma olduğu ülke. bu aralar halkına negatif ve umutsuz bir hava empoze edilen ülke. çalıştığı ve inandığı zaman sırtının asla yeregelmiyeceği bir millete sahip ülke. her yöresinin ayrı bir güzelliği olup insana "pes" dedirten ülke. şu ana kadar burayı ziyaret edip de hayran kalmayan yabancı turiste rastlamadığım ülke. kurtuluş savaşında kendini göz göre göre kurşunların önüne atıp ama yine de esirliği kabul etmeyecek kadar bağımsızlığına düşkün insanlara sahip ülke. yemek konusunda dünyanın geri kalanına açık ara! fark atan ülke. fatih sultan mehmet, kanuni sultan süleyman gibi devlet adamlarını, en önemlisi, m.kemal atatürk gibi dünyaya gelmiş en üstün insanı çıkartmış ülke. inanılmaz derecede kozmopolit olan bir ülke. kafası atınca karşısındakine korkudan çin seddini yaptırtan ülke. herhangi bir kavgada sırtı asla yere gelmeyecek insanlara sahip ülke. bayrağının asaletine hayran kaldığım ülke. horonuna bayıldığım ülke. hakikaten de dünyada benzeri bir türü olmayan ülke. rakı gibi bir nimeti tabiiki keşfeden ülke. her ne kadar politik olarak şimdilik dışarıya bağımlı olsak da, aslında dünyanın ne yaptığını hiç ama hiç iplemeyen ülke. bir gün başbakan olursam şahlanıp zirveye oynamamda bana yardımcı olacak ülke. içinde hala türkiyenin ne olduğunun farkına varamayan odunları barındıran ülke. anadolusu dünyada tek ve bir numara olan ülke. uğruna ölmek benim için şeref olan ülke!!!

  13) baklava çalan kimsesiz sokak çocuklarının anında hapise atıldığı,bunun yanında hortumcunun,hırsızın gününü gün ettiği ülke.
  şöyle buyurun türkiye'ye alalım sizi

  14) hiç düşünmeden uğruna ölebileceğimiz, tüm dünyanın kıskandığı ve sahip olmaya çalıştığı, olağanüstü hallerde birlik ve beraberlik içinde savaşacağımız, anamız, sevdamız, yuvamız, varolma nedenimiz..

  15) dünya bor rezervinde 1 numaradır aynı zamanda ülkemiz..

  16) yurt dışında sürekli olarak turkey ve turkish olarak bahsedilen, adeta cennetten bir parça olarak, dünyada bulunan vatanım.

  17) burasi turkiye

  18) bir başbakanının "türkiye'de a'dan z'ye herşey bozuktur" diyebildiği, bir garip yer yüzü cenneti.

  19) insanların köpek kadar değeri olmadığı ülke.gereksiz yere joplananlarinancından dolayı hapise atılanlarvatandaşı ile kafa bulan bir yönetim...

  20) günlük siyasi gazete.
  türkiye gazetesi

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük