Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. ateist olma nedenleri - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  ateist olma nedenleri

  1) dinin din olmaktan cikarilip somuru ve siyasi amaclara hizmet ettirilmesine şahit olmak ve igrenmek hatta kusmak..


  2) bir tur intizar paradoks

  3) "insan doğası gereği inanmaya muhtaçtır" diyerek insan düşüncesinin ve insan iradesinin hiçe sayılması..

  4) oyle olmayi tercih etmek ve istemek.

  5) ateist

  6) hiçbir dinin ve inanç sistemi tebliğinin kişiye ulaşmaması.

  7) kalbi körelmek, ,insanın yaratılısından olan algılama sistemlerinin calısmaz hale gelmis olma durumu... körluk sagırlık vs. gibi

  8) en cok abarti derece okuyan arastiran insanlarin basina gelir . gerçek bilim adamlarinin resmi olarak olusturdugu kitledir kendi iclerinde ateist , materyalist diye ayrilan modeldir . bunun yani sira varolacak her şeyde adil makul ve hic bir yuce gucun altinda kalmadan kararlar verirler . aciklamalar yaparlar . insanlarin ufkunu acarlar . birde bole kulaktan dolma bilgi ile ordan burdan duydugu ile olan tipler vardir .
  onemli olan ateist olup kalmak degil merdiveni cikmaktir . sonraki adim materyalizmdir . ve sonrasida evrenin sirlarina dayalidir . bir anda aciliverir kapilari ve sonsuz doyum mutlulukla yasar duygusuz denilen ateist :)

  9) allaha inanmama sebepleri

  10) hiç bir sebep ateist olmayı mazur kılamaz herşey beni yaratan işleyen nakış nakış dokuyan bir sanatkar var diye avaz avaz bağırırken bu kadar ince detayların kendi kendine oluştuğuna inanması insanın düşünme kapasitesinin boşluğunu gösterir yanlızca... İnsanlara bakarak dini yargılayanlar allahı insanda arayanlardır oysa yaratan her şeyde her yerde beni gör diye seslenmiş.ey her çiçekte ayrı bir koku her insanda ayrı bir güzellik yaratan rabbim sen kalp gözümüzü açık kıl daima...

  11) inananların bu 'inanmayan' düşmanlığı maruz görünmeye çalışılacak bir şeydir olsa olsa.çünkü bu bireysel bir inanış olup,başkasını sorgulama ve yargılama dinen de günahtır.

  12) bu topraklarda egemen din temsilcisinin ayşe adlı bir çocuğu 6 yaşında evlenmiş ve 9 -evet dokuz!- yaşında becermiş olması, mükkemmelik atfedilen kitapları mükemmele yakışır bulmaması, tabi her şeyden önce doğayı akıl ile gözlemlemesi ve-veya felsefe okuması.

  13) peygamberlerin hayatlarini yiyip icip bitirip cok iyi ogrenip ortak ozelliklerini gorup tartip olcunce her insanin başina gelecek siradan bir olay .
  hatta hatta karisina goz dikip manevi evladini savaşa gonderen din adamlari bu olaylara cok sebebiyet vermişlerdir . bunun yani sira birde turan dursunun kitaplarida başlangic icin guzel gelebilir .

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük