Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. cakal carlos - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  cakal carlos

  1) gerçek adi: ilich ramirez sanchez.
  gocmen bir devrimcinin oglu.
  yüzyilin en büyük eylem adamlarindan biri.
  devlet adamlarina suikasttan nasa labaratuvarlarina sizmaya kadar bir çok gorevi başardi.her firsatta cia'nin eline verdi.
  şu anda 63 yaşinda,fransa'da cezaevinde.

  2) 'çakal' lakabıyla tanınan carlos yani ilich ramirez sanchez, adını ilk kez duyurduğu 70'lerden itibaren en çok aranılan, en çok konuşulan teröristlerden biriydi.

  bugün salim muhammed nuri adını kullanan ve tam olarak açığa çıkarılamayan gizli bağlantıları, acımasızlığı, soğukkanlılığıyla bir efsaneye dönüşen carlos, 15 ağustos 1994'de sudan'da tutsak edilerek fransa'ya getirildi ve burada yapılan mahkeme de ömür boyu hapse mahkum edildi.

  fransız emperyalizminin, 1975'de iki fransız ajan ve bir lübnanlı muhbiri öldürdüğü iddiasıyla daha önce carlos'un gıyabında yürütüp 'müebbet' ceza verdiği dava, 12 aralık'ta başladı ve 24 aralık'ta sona erdi.

  yargıcın mesleğiniz ne sorusuna 'profesyonel devrimci' cevabını veren carlos, kayıtlara geçecek adresinin de 'tüm dünya' olmasını istedi. davanın başından beri yargıç ve carlos arasında sürekli bir irade savaşı vardı. yargıcın kendi üstünlüğünü kabul ettirmek istemesine, 'ben sizin emir eriniz değilim. benim kim olduğumu aklınızdan çıkarmayın, bana saygılı olun' cevabını verdi.

  davanın sonuç kısmında dört saatlik bir konuşma yaptı. konuşmasında 'mahkeme kararı benim için ikinci planda. ben ne mahkeme kararını, ne de bu mahkemenin yetkisini tanıyan uluslararası devrimci savaşçıyım' diyen carlos, kararın okunmasından sonra 'beni müebbet hapse mahkum edebilirsiniz ama bilin ki, bu beni hiç korkutmadığı gibi, kılım bile kıpırdamıyor' dedi.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük