Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. endustri muhendisligi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  endustri muhendisligi

  1) uretim planlama, simulasyon, tesis planlama, yoneylem konularında didinen ve ana hedefi verimliligi arttırmak olan muhendislik dalıdır. diger muhendislik dallarının aksine egitimleri sırasında iktisat, maliyet muhasebesi gibi muhendislerden pek beklenmeyen, genelde isletme bolumlerine verilen dersleri de alırlar. diger muhendislik dalları arasında (ozellikle makina muhendisligi, zira endustri muhendisligi makina muhendisliginden turemiştir) pek kaale alınmadıgı zamanlar olur, bunun sebebi ise endustri muhendislerinin aldıkları bolum dısı dersler sayesinde yonetici konumuna diger muhendislerden cok daha kolay ulasabilmesidir.

  ulkemizde cogu seyde yasandıgı gibi endustri muhendisligi bolumune olan talepte de zamanında bir patlama yasanmıs, bolumun boku az da olsa cıkmıstır. ancak isletme yuksek lisansı yapmıs, biraz da kendini gelistirmis bir endustri muhendisi kacırılmaması gereken bir yonetici adayıdır.
  kendi bolumum die soylemiorum

  2) kavram ikinci dunya savasi sirasinda lojistik destek kullaniminin gelistirilmesi ile ilk ortaya cikmistir. daha sonraki yillarda sistem -butunlesik sistem- kavraminin gelismesi ile endustri muhendisligi olarak anilmaya baslamistir. sistem kavrami icinde yer alan insan, malzeme ve makinadan olusan butunlesik yapinin tasarim, kurulus ve gelistirilmesiyle ilgilenir. calismalarinda matematik, fizik ve sosyal bilimlerdeki ozel bilgi ve becerileri, muhendislik analiz ve tasarim ilke ve yontemleriyle birlestirerek, bu sistemlerden elde edilecek sonuclari belirlemeye, kestirmeye ve degerlendirmeye calisir.

  endustri muhendislerinin sorumlulugu; kurulusun kaynaklarinin dengeli dagitilmasi, etkin kullanilmasi ve uzmanlar arasindaki isbirliginin kurulmasidir. bir orgutun kendi ozgun ugraslari yaninda, farkli alanlardaki uzmanlarla yonetim arasinda iletisim gorevide yapar. her duzeydeki yoneticinin karar verme asamasinda ihtiyac duydugu bilgi destegini, bilimsel yontemler kullanarak verir.

  bu nedenle bir endustri muhendisi kamu, ticaret, hizmet, tasarim, sanayi ve askeri alanda faaliyet gosteren butun orgutlerde calisabilir.


 2. Gündelik Sözlük

Sözlük