Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. yakup kadri karaosmanoglu - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  yakup kadri karaosmanoglu

  1) 27 mart 1889'da kahire'de doğdu. ılköğrenimine ailesiyle birlikte gittiği manisa'da başladı.1903'te ızmir ıdadisi'ne girdi. babasının ölümünden sonra annesiyle yine mısır'a döndü, öğrenimini ıskenderiye'deki bir fransız okulunda tamamladı.1908'de başladığı ıstanbul hukuk mektebi'ni bitirmedi.1909'da arkadaşı şehabettin süleyman aracılığıyla fecr-i âti topluluğuna katıldı.1916'da tedavi olmak için gittiği ısviçre'de üç yıl kadar kaldı. mütareke yıllarında ıkdam gazetesindeki yazılarıyla kurtuluş savaşı'nı destekledi.1921'de ankara'ya çağrıldı ve bazı görevler verildi.

  1923'te mardin,1931'de manisa milletvekili oldu. bir yandan da gazeteciliğini ve roman yazarlığını sürdürdü. kadro dergisi 1932'de vedat nedim tör, şevket süreyya aydemir, burhan asaf belge ve ısmail hüsrev tökin ile birlikte kadro dergisinin kurucuları arasında yer aldı. savunduğu bazı görüşler aşırı bulunduğu için kadro dergisinin 1934'te yayımına son vermek zorunda kalmasından sonra tiran elçiliğine atandı. daha sonra 1935'te prag,1939'da la haye,1942'de bern,1949'da tahran ve 1951'de yine bern elçiliklerine getirildi.27 mayıs 1960'tan sonra kurucu meclis üyeliğine seçildi. siyasal hayatının son görevi 1961-1965 arasındaki manisa milletvekilliği oldu.13 aralık 1974'te ankara'da öldü.

  2) karaosmanoğlu yazarlığa ümit, servet-i fünun, resimli kitap gibi dergilerde başladı. fecr-i âticiler'in 'sanat şahsî ve muhteremdir' görüşünü paylaştığı ve 'sanat için sanat' yaptığı bu ilk döneminde nirvana adlı bir oyun, makaleler, denemeler, düzyazı şiirler ve öyküler yazdı. balkan savaşı ve i. dünya savaşı sırasında ülkenin durumu, sanat anlayışını değiştirmesine yol açtı. türk toplumunun çeşitli dönemlerdeki gerçekliğini sergilemek istediği için bir ikisi dışında eserlerinde belli tarihi dönemleri ele aldı. kiralık konak i. dünya savaşı öncesinin, hüküm gecesi ii. meşrutiyet'in, sodom ve gomore mütareke döneminin, yaban kurtuluş savaşı yıllarının, ankara cumhuriyet'in ilk on yılının, bir sürgün ii. abdülhamid döneminin işlendiği romanlardır. panorama 1923-1952 yıllarını kapsar. karaosmanoğlu 1920'lerden sonra iyimser bir devrimci görünümündeyken, sonra umutlarını yitirerek romancılığını devrimci yönde kullanmaktan vazgeçmiştir.1955'ten sonra da anı kitaplarından başka bir şey yazmamıştır.romanları arasında en ünlüleri nur baba, kiralık konak ve yaban'dır. nur baba nur baba, karaosmanoğlu'nun ilk romanıdır.1922'de kitap olarak çıkmadan önce gazetede yayımlanmıştır. ama yazılışı ondan sekiz dokuz yıl öncesine gider. o yıllar karaosmanoğlu'nun eski yunan ve latin edebiyatıyla ilgilendiği ve çamlıca'daki bir bektaşi tekkesine devam ettiği dönemdir. nur baba'yı euripides'in bakkhalar'ından esinlenerek ve tekkedeki gözlemlerine dayanarak yazmıştır.

  roman, tekkenin şeyhiyle, evli bir kadın arasındaki tutkulu bir aşkın öyküsünü anlatır. ıçki, müzik ve sevişmeyle sabahlara değin süren ayinler, bektaşi töreleri ve tekke yaşamı kitapta büyük yer tutar. bu ayinlerle bakkhalar'in ayinleri arasında benzerlik bulan karaosmanoğlu, romanın kadın kahramanı nigâr'ın cinsi ilişkileriyle bu benzerliği anlatmaya çalışır.ancak okur için romanın ilginç yönü bektaşilik'e ilişkin bilgiler olmuş ve bu yönü, yapıtın çok satılmasını sağladığı gibi karaosmanoğlu'nun ününü de yaygınlaştırmıştır. ancak karaosmanoğlu bektaşilik'in sırlarını açıklamak ve üstelik bektaşilik'i küçük düşürmekle suçlandığı için romanın ilk ve ikinci baskılarına yazdığı 'izah'larla bu suçlamalara karşı kendini savunmak gereğini duymuştur. kiralık konak kiralık konak'ta karaosmanoğlu, ii. meşrutiyet yıllarında batılılaşma hareketinin yol açtığı değer kargaşasını, geleneklerden ve eski hayat biçiminden ayrılışı ve kuşaklar arasındaki kopukluğu sergiler. romanda yazar adına konuşan hakkı celis, başlangıçta yurt sorunlarına karşı ilgisiz, âşık, içli bir şairken, sonradan bilinçlenerek değişir ve 'milli ideal' sevdasına tutulur. bu ideal geleceğin türkiye'sidir. karaosmanoğlu romanın öbür kişilerini ve dolayısıyla toplumu, bu yeni bilince ulaşmış hakkı celis'in gözleriyle değerlendirir ve yargılar.

  3) eserlerı roman: kiralık konak, nur baba, hüküm gecesi, sodom ve gomore, yaban, ankara, bir sürgün, panaroma,2 cilt, hep o şarkı. hikaye bir serencam, rahmet, milli savaş hikâyeleri. anı: zoraki diplomat, anamın kitabı, vatan yolunda, politikada 45 yıl, gençlik ve edebiyat hatıraları.

  4) '...bu dunyada guzellik bir hayal,sezgi bir efsane,asalet ve zerafet insanin uzerinde hafif bir cilaydi..'diyip dusunduren yazar..

  5) tcdd nin istanbul-ankara hattini 5 saate indiren hizli trenlerinden birine verilen ad

  6) yaban adlı romanında cumhuriyetin ilk yıllarında yalnız olan aydını, kimlik mücadelesi yapan , doğu ve batı arasında gidip gelen düşünceleri analatan yazar..

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük