Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. yahya kemal beyatli - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  yahya kemal beyatli

  1) yıl 1884, aynı yılda; aşık veysel, ömer seyfettin, ahmet haşim doğmuştur. tesadüf işte.yahya kemal fransa’ya gitme macerası tamamen farklıdır. ılk önce ateist yahya kemal…onda din, vatan, millet kavramları yer almaz.avrupa’ya gittiğinde de pek rahat durduğu söylenemez. kilise aleyhinde gösterilerde bulunur. fransa’da fransız sembolistlerde sohbetlerde bulunur. get zaman git zaman, yabancı hocalarından birinin söylediği söz o’nu derinden etkiler. söz şudur:
  “ dünyada iki şey tam anlaşılamamış ve keşfedilememiştir. coğrafya’da kutuplar, tarihte türkler! . bu söz yahya kemal için dönül noktası olur.bütün fikri değerleri değişir.
  ülkesine geri döner. milliyetçilik temayülleri göstermeye başlar. “anadoluculuk” o ‘nunla başlar bizim ülkemizde… 1071 ‘i türklerin tarih başlangıcı olarak alır. bu yüzden ziya gökalp ile sürekli kavga etmiştir. ülkenin millet kavramı için akif ile aynı düşünceleri taşısa da; ıslamı kur’anda ve sünnette değil, bir caminin çinisinde, ıtri’nin ezan okumasında aradığı için eleştirilir.
  bir milletin varolması, köklerine bağlılığı ile mümkündür. “kökü mazide olan ati” sözü ile bunu anlatır.
  yahya kemal’in şiirlerinin bir özelliği de bir şairinin halk edebiyatı gibi derin ve sade şiir yazılabileceğini göstermesidir. akif döneminde aruz tamamen hiçe sayılarak düz yazı çalışmaları yapılmıştır. servet’i fünun devrinde süslü bir dil vardır. şiire en güzel özelliği ise yahya kemal katar. aruzu ve sade dili kullanarak musıki bir özellik içeren, süsleme unsurlarını bile kullanırken bile divan edebiyatının anlaşılmazlığını, servet-i fünun ağır imaj anlayışını yıkarak, halkın anlayabileceği duru ve arındırılmış bir şiir ortaya koymasıdır.
  o, ne tam bir toplumsal ne de tam bireysel şiirler yazmıştır. ayrıca şiirini ideolojiyi açık bir şekilde anlatan bir hüviyete sokmamıştır ziya gökalp veya namık kemal gibi. yahya kemalde ‘de ideoloji bulabilirsiniz ama o bunu şiirin içindeki duygu ile ifade eder.
  yahya kemal insan ruhunun sonsuza ulaşma ihtiyacını şiirlerinde bol bol kullanmıştır.
  yaşadığı dönemde osmanlı’nın artık hasta adam olmaktan çıktığı, yıkımı ile değerlerine de sırt çevrildiği bir sırada(ki bu dönemde edebiyatımız genelde yunan klasikleri ülkeye sokulur) yaptığı bu değişiklikle eskiyi hafızalara kazımıştır. yazmış olduğu şiirin türkçe’ye yakınlığı ve musiki özellikle beraber, tarihsel olaylara dönüşlerde yaptığı başarılı seyir o’nun şiirlerini kalıcı yapmıştır.

  2) ankara-istanbul hyzly trenlerinden bi di?eri


  3) ne harabiyim, ne harabatiyim
  kökü mazide olan atiyim
  -yahya kemal beyatli
  ati ve mazi

  4) şiir dendiğinde aklıma gelen ilk isim, şiir gibi bir şair.

  5) havra

  6) nazim hikmet ranin annesiyle aşk yaşamiştir.

  7) genelde aruz vezni ile yazılmış şiirleri ile ünlü istanbul aşığı şair. zamanında bir çok akımda bulunmuştur.
  en ünlü şiirleri:
  ok, rindlerin akşamı, rubai, sessiz gemi, siste söyleniş, süleymaniye'de bayram sabahı, vuslattır.

  8) gerçek adı mehmet agah olan şair

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük