Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. quentin tarantino - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  quentin tarantino

  1) bugune kadar cekmis oldugu filmlerdeki anlatim tarzi,cekim teknigi,siddet sahneleri ve muhtesem diyaloglariyla takip edilmeye deger olan,sinema sanati adina devrim niteliginde imzalar atan yonetmen,senaryo yazari,aktor ve produktor kisi..

  2) sinema hayranlığı çalışmakta olduğu video kiralama dükkanında seyrettiği filmler ile başlamıştır, bu yüzden sinemaya emek vermiş tüm yönetmenleri neredeyse hatim etmiştir, bu sayede kendisine çok özgün ve benzeri olmayan bir tarz yaratmış bir çok sinema severin gönlünde taht kurmuştur.

  öncelikle true romance'in senaryosunu yazmış daha sonra ise natural born killers'ın senaryosunu yazarak bu oliver stone isimli zat-ı muhteremin eline vermiştir fakat filmi beğenmemesi nedeni ile isminin çıkartılmasını istemiştir. topladığı para ile bir çok kişiyi kendine hayran bırakan ve kariyerine altın harflerle yazılan, amerikan film endüstrisine göbekten girip şaşkına çeviren ünlü filmi reservoir dogs'u çekmiştir. daha sonra ise bir çok insanda hayranlık uyandıran şiddetin, duygusallığın, nefretin, dindarlığın ne kadar içiçe ve sarmal örgülerle bezenmiş duygular olduğunu sinema seyircisine hissettiren, ayak fetişistlerine özgürlük diye bas bas bağıran filmi pulp fiction'ı yapmıştır. uma thurman'ın ayaklarına oje sürdüğü sahne

  daha sonra ise yine çok ünlü bir filmi olan from dusk till dawn'ı biz sinemaseverlerin önüne sunmuş ve yine çok başarılı bir iş çıkartmıştır

  şimdilerde ise fırtına gibi esen ve insanları kendisine hayran bırakan olağanüstü film kill bill'i çekerek kendisini bugünlere getiren insanlar diye atıfta bulunduğu uzakdoğulu yönetmenlere saygısını göstermiştir.

  olağanüstü şiddet sahnelerini, akılalmaz bir duygusallıkla bezeyen quentin tarantino her filminde izleyicisini şaşırtmayı başarabilen ve her zaman yin'in bir de yang tarafı olduğunu gösterebilen ender derecede başarılı yönetmenlerdendir. ölmüş hayatı kaymış artık 3. sınıf aktör konumuna gelmiş oyuncuları kendi hazırladığı olağanüstü diyaloglarla yeniden dirilten, onlara sinemanın kapılarını tekrar açan ve oyuncunun içerisindeki potansiyeli zirveye çıkartmayı başarabilen çok yetenekli bir yönetmendir kendileri. flashbacklerle filmlerini kurgusunu hazırlayan tarantino'nun filmlerini bir tür kalp elektrosu çizgisine benzetebiliriz kendisi gerilimi ve şiddeti zaman zaman tırmandırmakta daha sonra ise aynı biçemde aşağıya çekmekte, seyirciye rahat bir soluk aldırmaktadır.

  kendisine uyuşturucuya ve suça teşvik ettiği konusunda sayısız eleştiri gelmiştir fakat tarantino suçu, şiddeti ve uyuşturucuyu öylesine güzel işlemiştir ve yermiştir ki, kullanımının yarattığı sıkıntılar da filmde uyuşturucu kullanan insanların renkli yaşamları kadar göze sokulmuştur.

  kendisi filmlerinde inanılmaz mükemmellikte sahneler kurgulamakta ve birbirinden güzel iki kadının can hıraş savaşını, estetik olarak mükemmel gözüken bir ortamda yaptırarak seyirciyi karmaşık tezatlar içine sokmaktadır. ayrıca filmlerinin kurgusunda ve montajında kesme tekniğini başarı ile kullanır aynı başarıyı silme tekniğinde de gösterdiği söylenilebilir.

  filmleri için seçtiği soundtrackler de mükemmeldir ve her filminin ardından merak unsuru uyandıran, acaba bu parça nedir soruları sordurtan bir yönetmendir.

  yakaladığı tarz neticesinde kendinden sonra çekilen kendi tarzındaki filmlere tarantino tarzı filmler denilmesine neden olmuştur.

  tarantino aynı zamanda hollywood dünyasının kendine ve amerikan medyası ile yaşayış stiline de her filmde göndermeler yaparak sosyal sorumluluğunu da yerine getiren bir yönetmendir.

  son olarak her filminde en az bir kare görünür ve oyunculuğunu sergiler özellikle pulp fiction daki oyunculuğu takdire şayandır...

  3) her filminin sonunda, sinema severlere "iyi ki gelmişim" repliğini ünleten, filmlerinde kullandığı video klip tekniği sayesinde çocuk merakı ve ilgisiyle ekrana kilitlenmemizi sağlayan, bu dünyadan olmadığı düşünülen yönetmen.

  4) genelde rezil ve iğrenç filmler çeken amerikan sinemasının post modern çağdaki yüzü..

  5) deli o deli...

  6) tek kelimeyle deha..
  çok kelimeyle, başarılı, hiperaktif, geniş bakışlı ve kurgu yeteneği mükemmel kişilik..

  7) tarantino 31 çekse izlerim

  8) 2004 cannes film festivali'nde juri başkanlığı yapmış; kendi üslubunu kabul ettirmiş bir yetkin kişi...

  ayrıca:
  rezervuar köpekleri
  pulp fiction


  9) modasi geçmis konulari, modasi geçmis teknikleri ve modasi geçmis oyunculari kendine has radikal üslubu ile harmanlayip, ya çok sevdigimiz ya da tamamiyla nefret ettigimiz yapimlar haline getiren tarantino, 90'li yillarin sinemasina kendi tarzini kabul ettirmeyi basardi. amerikan sinemasının yeni martin scorsese olarak görülen yönetmen, 1992 yilinda sundance film festivali'nin açılıs filmi olan " reservoir dogs " ( rezervuar köpekleri ) ile ilk çikisini gerçeklestirdi.

  yönetmenliginin yanı sira senaryo yazarligi, yapimcilik ve hatta oyunculuk da yapan tarantino, elde ettigi bu ünü gençlik yillarinda video arsivi olan magazalarda çalismasina borçlu oldugunu belirtiyor. 16 yasinda okuldan ayrildiktan sonra carson'da sinema egitimi gören yönetmen, manhattan'daki video arsivlerinde çalismaya basladi. böylece sayisiz yönetmenin yapimlarini görme firsati bulan tarantino, filmlerden çeşitli notlar alarak kendi senaryolarini yazmaya basladi.

  İlk olarak cristian slater ile patricia arquette'nin oynadığı " true romance " adlı filmin senaryosunu yazan genç yönetmen, gerekli parasal kaynagi bulamadığı için senaryosunu satmak zorunda kaldi. ayni sekilde yönetmenligini oliver stone'un üstlendigi " natural born killers "in ( katil doğanlar ) senaryosunu satan tarantino, yeterli parayı topladıktan sonra " resevoir dogs "ı ( rezervuar köpekleri )çekti. filmin başrolünde harvey keitel'ın oynayacak olması nedeniyle live entertainment'ın yapımcılığını üstlendiği ve peckinpah'ın ünlü " straw dogs "ının çağrıştıran bu filmin ardından elmore leonard'ın " the switch " adlı kitabından esinlenerek senaryosu yazılan " pulp fiction " gerçekleştirdi. yedi dalda oscar'a aday gösterilen ve yalnızca en İyi özgün senaryo ödülü'nü kazanabilen film ayrıca yönetmene cannes film festivali'nde altın palmiye'yi kazandırdı.

  bir zamanların star aktörü john travolta 'yi hayata döndüren film olarak anilan " pulp fiction "ın ardından sinemanın yapımcılık kısmına eğilen tarantino, 1995 yapımı bir antoloji olan " four rooms "; senaryosunu kendi yazdigi ve george clooney 'nin rol aldigi " from dusk till down " ile " curdled " filmlerinin yapimini üstlendi.

  yönetmen, yapımcı ve senarist yönlerinin dışında kamera önüne de geçmeyi deneyen yönetmen, " sleep with me " ( 1994 ), " somebody to love " ( 1994 ) ve robert rodriguez 'in antonio banderas 'li filmi " desperado " ( 1995 )da rol aldi.

  son olarak başrollerinde pam grier, samuel l.jackson ile robert de niro' nun yer aldığı " jackie brown " filmini gerçekleştiren tarantino, bu filmin senaryosunu da elmore leonard'ın rum punch adlı romanından uyarladı.

  bu zamana kadar " red rain ", " dark passion ", " bandits ", " freaky deaky " ve " teaxas blood money " gibi filmlerin yapımcılığını üstlenen yönetmen, son olarak bir diğer ünlü yönetmen james woods için henüz ismi konulmamış bir senaryo yazdı. sinemanet


 2. Gündelik Sözlük

Sözlük