Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. cadilar bayrami - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  cadilar bayrami

  1) hallowen

  2) cadaloz olan kızlara eğlenmek namına birebir olan bayram..
  cimcime

  3) coraz gecesi
  'coraz, cadı demekmiş ve bu yörede zemherinin 27'sinden itibaren üç gün(ocak ayının 18-20'si) 'coraz geceleri' olarak kabul ediliyormuş. mestan hoca aynı gecelerin çeşme yöresinde de 'karakoncolos geceleri' adıyla anıldığını ve bunların yılın en soğuk geceleri olduğunu anlatmış kitabında. 'coraz', kambur, buruşuk yüzlü, korkunç bir kocakarıymış. evin bacasından inip evin kızlarının saçlarını acırarak tarar, açık su kaplarının üzerine tükürürmüş. bu yüzden kızlar bugünlerde coraza yakalanmamak için erkenden evlerine girerlermiş. o geceler boyunca kabak yemek ve tatlıları yemek adettenmiş. bugünlerde kabak yiyenlerin yıl boyunca boğazının ağrımayacağına inanılırmış.' (mestan yapıcı - kabak yemekleri)

  4) cadilar diyarinin dort gozle bekledigi bayram.zira o gun cadilarin resmi tatilidir.lazim tabi boyle şeyler.gun boyu o toz senin bu buyu benim ugraş dur.yoruluyor tabi bunye.

  5) batida hurafenin bir ornegidir.
  milletin birbirini korkutmak amacli acayip acayip kostumler giyerek anlamsizca bagirdiklari, kabaklarin suslendigi, hatta kabak seklinde sekerlemelerin yapildigi gun. ben cok guluyorum dogrusu

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük