Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. melih gokcek - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  melih gokcek

  1) ankara buyuksehir belediye baskani.

  2) melih gökçek 20 ekim 1948 yılında ankara keçiören'de doğdu. babası avukat, annesi ev hanımı idi. üç çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olan melih gökçek 5 yaşına kadar ankara'da ikamet etti. babanın avukatlık mesleğini icra etmek istemesi üzerine gökçek ailesi gaziantep'e taşındı. ılk, orta ve lise tahsilini gaziantepde yapan gökçek ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesinde öğrencilik hayatına başlayınca 1967 yılından itibaren tekrar ankara'ya yerleşti. bilahare gazi üniversitesi gazetecilik yüksek okulunu bitiren gökçek gazeteciliğe başladı. parlamento muhabirliği yapan gökçek, askerlik görevine başlamadan önce çalışma bakanlığında özel kalem müdürmuavinliği yaptı. yedek subaylığını kıbrıs güzelyurt'ta yapan gökçek, askerlik dönüşü ticaret hayatına atıldı. fotoğrafçılık yapan, market işleten gökçek daha sonra yumurta toptancılığına başladı. 1984 yılında anavatan partisi'nden keçiören belediye başkanlığına aday oldu ve seçildi. 1989 yılından itibaren sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumu genel müdürlüğüne getirilen gökçek , bu görevini 1991 yılı başlarına kadar sürdürdü. 1991 yılında refah partisine geçen gökçek aynı yıl içinde keçiören bölgesinden ankara milletvekili olarak parlamentoya girdi. 1994 yılında ise ankara büyükşehir belediye başkanlığına aday oldu. başkanlığa seçilen gökçek 1999 yılında ikinci kez aynı göreve seçildi ve ankara tarihinde ilk kez iki dönem üstüste büyükşehir belediye başkanlığına seçilen kişi oldu.

  özel hayati

  evli ve iki çocuk sahibi olan gökçek'in en büyük hobisi futbol oynamaktır. diğer hobileri fotoğrafçılık ve gece yarısına kadar internetten gazete okumaktır. sevdiği renklerin mavi,beyaz ve yeşil olduğu bilinir. en sevdiği yemek çiğ köftedir. müziğin her türünden hoşlanır. ankaraspor (büyükşehir belediyesi ankaraspor klübü) esas tuttuğu takımdır. 1.ligde ise ankaragücü ve gençlerbirliğini tutar. babası melih ismini fenerbahçeli melih isimli sporcuya olan hayranlığı dolayısıyla koyduğu için doğuştan fenerbahçeli olmuştur. ancak son zamanlarda , özellikle galatasarayın avrupa kupalarındaki başarılı çıkışları dolayısıyla taktirlerini gizleyemeyen gökçek “ben galiba artık galatasaraylı oldum” diye etrafına söylemekten kendini alamamaktadır. çalışma saatleri genellikle sabah saat 05'e kadar devam etmektedir. gökçek hayvan dostudur. kendine ait iki adet saint-bernard köpeği vardır.

  sıyası geçmışı

  melih gökçek siyasi yaşamına 1984'de anavatan partisi'nden keçiören belediye başkan adayı olarak başladı. 23 mart 1984'de keçiören belediye başkanlığı'nı % 56.6 oy alarak kazandı.
  1989'da ikinci defa keçiören belediye başkanlığı görevine aday oldu.ancak anavatan partisi'nin 67 ilin 65'inde belediye başkanlıklarını kaybettiği bir ortamda gökçek de seçimleri kaybetti. seçimleri kaybeden gökçek bürokrasiye döndü ve sosyal hizmetler çocuk esirgeme kurumu genel müdürlüğü görevine başladı. 1991 yılı anavatan partisi genel başkanlık yarışında yıldırım akbulut'un yanında yer aldığı gerekçesi ile mesut yılmaz'ın genel başkanlığı kazanması üzerine, bu görevinden alındı. anavatan partisi içinde tamamen dışlanması üzerine siyasi yaşamını refah partisi'nde devam ettirmeye karar veren gökçek, 1991 genel seçimleri öncesi refah partisi ile milliyetçi hareket partisi'nin ittifak yapmasını temin ederek iki partinin müşterek listeyle seçimlere girmesini sağladı. ıttifakın 62 milletvekili çıkardığı 20 ekim 1991 seçimlerinde gökçek keçiören bölgesi'nden refah partisi ankara milletvekili olarak parlamentoya girdi. 2 yıl üç ay milletvekilliği yapan gökçek, 1994 yılında milletvekilliği devam ederken refah partisi'nden ankara büyükşehir belediye başkanlığı'na aday oldu. seçimleri 6500 oy farkıyla kazanan gökçek sağduyulu tüm seçmenlerin ittifakı ile seçimleri kazandı. refah partisi'nin kapatılması üzerine fazilet partisi'ne geçen gökçek, 1999 yılı belediye seçimleri'nde ikinci kez ankara büyükşehir belediye başkanlığı'na aday oldu. bu kez yapılan seçimlerde (sandık başında siyasi rakiplerinin yaptıkları oy çalma gayretlerine rağmen, ki basın huzurunda bunların bir kısmı bizzat gökçek tarafından yakalattırıldı) 30 000 oy farkıyla ankara tarihinde ilk kez iki kez üst üste seçilen belediye başkanı olma başarısını elde etti. melih gökçek halen bu görevine devam etmektedir.


  http://www.melihgokcek.net/

  3) melih gökçek ankara'nın iyi,güzel ve değişik şeyler yapan başkanı.artık öyle bir hale geldi ki ankara deyince akla hemen melih gökçek geliyor.bence iyi bir başkan

  4) ben boyle sanatın içine tükürürüm diyerek kalitesini gözler önüne sermiş kişi, hoş bunu demeseydi de kalitesi bellidir

  5) başkani olduğu belediyenin, türkiye süper ligi a kategorisine cikmasinda büyük önem arz etmiş, adalet ve kalkinma partisinden, ankara büyükşehir belediye başkanliğini kazanmiş şahsiyet, ankaraya yapay deniz getireceğim şeklinde ki sozleri ile beni yerlerden yerlere yatiran gülme komasina sokan insan.

  6) 4007860'de2000 yılı sayimina gore ankara nüfusu tek farklı kişi olduğunu bağıra bağıra söylemiş, 'bakın ben heykeldeki geyiklerin organlarından cinsel olarak uyarılabiliyorum' demiş ve artık pek inandırıclığı kalmayan insan.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük