Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. borderline personality disorder - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  borderline personality disorder

  1) bu tur rahatsizlik icerisinde olanlar genede muthiş zeki insanlardir.hekimler bu kişilerin derinlerine inemedikleri icin tam olarak teşhis koyamazlar.tam tedavisi olmamakla beraber kismen hastalik yavaşlatilabiliyor..


  2) genç eriskinlik döneminde baslayan, kisilerle olan iliskilerde, kendilik algısında ve duygulanımda tutarsızlıklar ve ani dürtüsel davranıslarla karakterize bir durum.

  borderline hastalarinda sürekli bir ayrılık ve reddedilme fikri yasandıgı için bu gibi bir durumun izlenimi edinildiginde duygulanım, kendilik hissi ve davranıslarda önemli farklılıklar yasanır.ayrılık ya da planlananların olusmaması durumlarında yogun öfke ve diger belirtiler yasanır. yalnız baslarına olmaya dayanamaz ve birilerinin varlıgına gereksinim duyarlar. bu yalnızlıgı önlemek için intihara yeltenebilirler..

  3) sebep teorileri:
  1. rahatsızlıktaki merkezi serotonin islevindeki azalmanın öfkeli ve dürtüsel davranıslarla iliskili olabilecegi...

  2. çocuk gelismesinde 1,5-2,5 yas arası donemde çocugun ayrılma ve kendi basına davranıslar sergileyebilme çabalarına annelerinden gelen cezalandırıcı tavırların siddetli ayrılık korkularına yol açtıgı...

  3. çocuk- ebeveyn iliskisinin erken dönemlerindeki bozukluklar ( çocugun yeterli dikkate alınmayıp, hislerini ve davranıslarını gözardı etmek çocukta uygun, olumlu ve sabit bir benlik hissi olusmasını önleyecek ,sürekli destege gereksinim duyacaktır. ailede duygusal paylasımın olmaması , aile içi yogun çatısmalar, küçük yaslarda ana-baba kaybı, ayrılıgı, çocugun yasadıgı fiziksel ve cinsel tacizler rahatsızlıga egilimi..

  4) tedavisi uzun sureli bireysel psikoterapiden olusan rahatsizlik.

  bireysel terapide bilissel- davranısçı terapi yanında duygulanım dalgalanmaları ve ani dürtüsel davranıslar için ilaç tedavileri uygulanabilmekte, intihar egiliminin oldugu yogun gerilim dönemlerinde kısa sureli hastanede yataklı tedavi uygun olmaktadır. kisiler grup terapisinden faydalanabilmektedirler emotion regulation group therapy

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük