Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. tansu ciller - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  tansu ciller

  1) 50., 51. koalisyon hukumetleri ve 52.azinlik hukumetinin basbakani; 53. dyp-anap koalisyon hukumeti ve 54. dyp-fp koalisyon hukumetlerinin basbakan yardimcisi. bogazici universitesi'nde ekonomi profesoruyken suleyman demirel in kendisini kesfetmesiyle 49.hukumette dyp shp koalisyonunun ekonomiden sorumlu devlet bakani olarak aktif siyasi yasamina basladi. udidem ile tanindi, ama ortaya koydugu bu model fazla itibar getirmedi. demirel'in 1993 yilinda cumhurbaskani secilmesiyle bosalan dyp genel baskanligi koltuguna ve iktidar partisi olmasi hasebiyle de basbakanliga gecti. kabineyi olusturma surecinin hemen ardindan talihsiz bir sekilde 5 nisan kararlari nin altina imza atmak zorunda kaldi. paketi etkin bir sekilde uygulayarak, 95 ortalari ile birlikte sonuclarini almaya basladi ve secimlerden herkesi sasirtarak ikinci parti olarak cikmayi basardi. basarisi fp koalisyonu doneminde de surdu. siyasi yonu tartisilir ancak enflasyon hedeflerini gerceklestirme ve buyumenin paralel gerceklesmesi adina gercek bir basari abidesidir, prof sifatinin hakkini vermistir. kitleye yonelik spekulasyonlar, son derece talihsiz sozleri ve gaflari nedeniyle gozden dustu.

  2) 2003 yılındaki seçimler sayesinde türk siyasetinin ilelebet kurtulduğunu umduğum politikacıdır. eşi özer uçuran çiller nedeniyle pek çok yolsuzluğa ismi karışsa bile mesut yılmaz la birlikte birbirlerini aklamışlardır.

  3) abd vatandasidir ayrica. ve mehmet agar'la birlikte hukuk ustu derin devlet orgutlenmesinde onemli roller ustlenmis cinayetlere imza atmis karanlik bir isimdir. bence illa birileri vatan haini ilan edilecekse listenin basinda olmasi gerekenlerdendir.

  susurluk

  4) miting alanlarında,"ben sizin ananızım" naraları atan,fakat daha sonraları milletin anasını ağlatan eski dyp lideri.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük