Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. oedipus kompleksi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  oedipus kompleksi

  1) erkek çocugun annesine karşı duydugu bilincsiz yakinlik nedeniyle babasını kiskanmaiı ve bununla ilgili ruhsal bozukluklar kompleksine verilen isimdir.

  2) bu komplekse sair ve unlu kufurbaz can babamizin can yucel anam avradim olsun kompleksi dedigini duymustum.

  3) freud'a göre çocuklarda babayı kendine rakip olarak görerek, annenin gözdesi olma seklinde davranıs tarzını belirtmek için kullanılan ve adini mitolojik öykü kahramani oedipus'dan alan kompleks.

  4) türk erkeklerinde sık hatta aralıksız görünme nedeninin,anneliğin etkisinin rahim etkisi güçlü olduğu anadolu mayasından kaynaklandığını savunan beyin bilimciler vardır.söylediklerine göre;erken boşalma konusunda dünya istatistiklerini alt üst eden grafiğimizin ve her evde yaşanan gelin/kayınvalide gerginliğinin ana nedenide budur.  5) en son leyla umar ve refik erduran çiftinin boşanma öncesine ilişkin,nuriye akman'a leyla hanımın verdiği röportajla tekrar gündeme gelen mevzu.


  6) annelerin özenle yetiştirdiği oedipus kompleksli erkekler

  7) halk arasında küfür mahiyetinde kullanılan "anam avradım olsun" ifadesinin sosyolojideki kuramsal tabiri.

  freud’a göre, çocuğun annesine karşı yoğun bir aşk duygusu hissetmesinin yanında babasından nefret ettiği, insan ruhsal gelişiminin ilk aşamalarından birisi. oedipus kompleksinin üstesinden gelinmesi, freud’a göre, çocuğun özerk bir varlık haline gelmesinde temel bir geçişi temsil etmektedir. freud “oedipus” terimini, efsaneye göre kim olduklarını bilmeden babasını öldüren ve annesiyle evlenen oedipus’un klasik öyküsünden almıştır.
 2. Gündelik Sözlük

Sözlük