Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. narsizm - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  narsizm

  1) kendi kendini sevmek anlamına gelir.aslında gelişimin normal bir safhasını teşkil eder,ancak hayatın ileri devrelerinde varlığı anormal sayılır..

  2) örn:
  - lanet olsun bugün yine çok yakışıklıyım..

  3) nar sevenlerin oluşturdugu felsefi akım.bu denyolar.nar tanesini yere dökmezlerse cennete gideceklerine inanırlar...

  4) ilk olarak 1898 yılında ellis tarafından telaffuz edilmiştir.psikanaliz ile tedavisi mumkundur ancak tıp doktrininde halen 2 karsıt gorus vardır ki bunların uzlasamadıgı nokta narsizmi bir tur psikolojik bozukluk olarak kabul edip etmeme uzerinedir.narsizmin sınırının ne olacagı halen tam olarak cevap bulamamıstır.insan hangi noktaya kadar kendiyle barısık olarak adlandırılacak,hangi noktadan sonra narsizmin batagına dusecektir bilinememektedir.ama insan olan,akıllı,uslu olan narsist olmaz,ayagını denk alır,gidip de oyle psikiyatrislere para da yedirmez,kırar dizini oturur.zira bunların sevgili olan versiyonları hic mi hic cekilmez,her gun bi ton tiriviri,sacma sapan kendini begenmişlik ayrıntıları dinlersiniz.al bunların suratı,çak 1-2 tokat,ver façayı bak bakiyim bir daha narsistlik yapabiliyorlar mı.

  5) almanlarda cok görülen bi rahatsızlık..

  6) kisilik bozuklugu derecesinde bir durum oldugunda, narsisistik kisilik bozuklugu adini alir..

  7) (kisilik bozuklugu boyutunda) dsm-iv kriterlerine gore asagıdakilerden en az besinin varliginin soz konusu olmasi gereken rahatsizlik:

  1-kendisinin baskalarından çok daha önemli olduğu duygusu içindedir. ( gösterdiği başarıları , sahip olduğu becerilerini çok daha olağanüstü olarak görüp, yeterli bir temeli olmamasına karsın çok değerli ve yüksek bir şahsiyet olarak bilinmeyi bekler.)

  2- düşünceleri ,hayalleri büyük bir güç, engin bir deha, kusursuz bir güzellik ve mükemmel , sonsuz sevgi üzerinedir.

  3-özel, benzeri olmayan biri olup, kendisini ancak çok zeki ve ustun nitelikli kişilerin anlayabileceğini düşünür ve sadece bu kişilerle ilişki kurup, dostlarını bu kişilerden seçmeyi düşünür.

  4-çevresindekiler tarafından çok beğenilmeyi bekler.

  5-hak ettiği duygusu içindedir. sahsına özel, başvuran diğer kişilerden farklı bir tedavi uygulanacağı düşünceleri ve davranışları içindedir.

  6-diğer insanlarla karşılıklı ilişkilerinde bencilce, çıkar düşünerek hareket eder. başkalarının zaaflarından yararlanıp, hedeflerine ulaşmayı gözetir.

  7-kendini diğer kişilerin yerine koyup, onların hissettikleri , düşündükleri ya da ihtiyaçları konularını anlamaya ve bunlara saygı duymaya isteksizdir.

  8-genellikle başkalarının başarıları, yaptıkları , değerleri ve onların genel olarak varlıklarını kıskanabilirler. diğerlerinin de kendilerini kıskandığını düşünürler.

  9-kendini beğenmiş, ukala ve küstahça tutumlar içine girerler.

  8) kendine aşık olanlara aldırmayıp, onları karşılıksız bırakan ve çok güzel bir peri kızı olan ekho, bir gün avlanan bir avcı görür. narkissos adındaki bu avcı çok yakışıklıdır. ekho bu genç avcıya ilk görüşte aşık olur. ancak narkissos bu sevgiye karşılık vermeyerek, peri kızının yanından uzaklaşır. ekho bu durum karşısında günden güne eriyerek, kara sevda ile içine kapanarak ölür . bütün vücudundan arta kalan kemikleri kayalara, sesi ise bu kayalarda eko dediğimiz yankı lara dönüşür.

  olimpos dağında oturan tanrılar bu duruma çok kızarlar ve narkissosu cezalandırmaya karar verirler. gene günlerden bir gün av izindeki narkissos susamış ve bitkin bir şekilde bir nehir kenarına gelir. buradan su içmek için eğildiğinde, sudan yansıyan kendi yüzü ve vücudunun güzelliğini görür. o da daha önce fark edemediği bu güzellik laplusbelle karşısında adeta büyülenir. yerinden kalkamaz, kendine aşık olmuştur. o ana dek kimseyi sevmediği kadar sevmiştir kendi görüntüsünü. o şekilde orada ne su içebilir, ne de yemek yiyebilir, ayni ekho gibi narkissos ta günden güne erimeye başlar ve orada sadece kendini seyrederek ömrünü tüketir. öldükten sonra da vücudu nergis çiçeklerine dönüşür.

  9) beni seviyorum

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük