Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. utopya - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  utopya

  1) gercekleşmesi imkansiz gibi gozuken, fakat caba gosterdikce gercekleşebilecek olan duşuncelerin tumu..

  2) felsefede
  iyi ütopyalar ve kötü ütopyalar olmak üzere iki türe ayrılır..

  3) aslinda olmayan ama tasarlanmis olan ideal toplum ve devlet sekli anlamini tasiyan kelime..

  4) thomas more'un bir eseridir. sozcugun isim babasi da sir thomas more'dur. ilk defa kullanan da.
  ayrica tommaso campanella
  gunes ulkesi

  5) more'un eseri 16yy'da bir ada devletini anlatir. bu ada devletinde, hepsi aynı plana sahip 54 kent var ve sadece başkentin planları değişik. bütün cadde genişlikleri aynı (10 metre kadar). herkesin evi aynı stilde. evlerde bir sokak bir de bahçe kapısı var ve kilit yok. herkes istediği eve girebilir, damlar da düzdür. sahiplik duygusu olmasın diye 10 yılda bir ev değiştirilir.

  köylerde her biri 40 kişiyi barındıran çiftlikler bulunur her çiftlik yaşlı ve bilge olan bir kadın ve bir erkek tarafından yönetiliyor. evlerin bile bu denli aynı olduğu adada elbette kılık ve kıyafet de belirlenmiş, herkes daha doğrusu her kategori yaz kış aynı türde giyiniyor. bir giysi yedi yıl dayanacaktır. çalışma sonunda giyilen yün harmaniyeler(pelerin) de aynıdır ve doğal yün rengindedir.

  calisma saati 6 saat olarak belirlenmistir. eğer artık değer ortaya çıkarsa, günlük çalışma saati kısıtlanır. aile ataerkildir. evlenen oğul babasıyla oturur. eve sığmazsa yeni bir eve aktarılınır. kentler büyürse yeni bir kent kurulur.

  evlenirken hem erkeğin hem kadının bakir olması esastır. demirin olmadığı adada bunu sağlamak için dış ticaret yapılır. savaş zaferleri ile övünülmez, ancak zorunluluk halinde savaşa girilir ve mümkünse paralı askerler tutulur. altın ve gümüş birikimi savaş için yapılır. gündelik hayatta ise altın ve gümüş oturak ya da hayvan zinciri olarak kullanılır ki nefret edilsinler. mutluluğu zevkte bulan bir ahlak ve çilecilikten uzak bir dinsel tutum söz konusu. kadınlar da rahip olabilir, rahipler onurlandırılır ama toplumda güç sahibi de değillerdir. tanrıya inanmayanlar yurttaş sayılmaz ve siyasal yaşantıya katılmazlar ama hiçbir bakımdan rahatsız edilmezler.

  6) ankara'da bulunan küçük, güzel, pek kimsenin bilmediği bir bar.ucuzdur.gelenler hep aynı adamlardır ama eğlencelidir.burç adında bir eleman çalıyordu ama şimdi ne oldu bilmem.

  7) düsler ülkesi

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük