Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. project for new american century - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  project for new american century

  1) yeni amerikan yüzyılı projesi olarak çevirilebilecek olan bu proje kapsamında greater middle eastern project büyük ortadoğu projesi gibi küçük projeler bulunmaktadır, amerika'nın kendisine yeni suni düşmalar yaratmak ve gücünü yitiren ve komünizmin çöküşü sonrası işlevselliği kalmayan nato nun yeniden yapılandırması maksadını güden ve ameria'nın diğer emperyalist rakiplerine fark atmak isteyişinin doğal bir şiddetsel dışavurumu olan bu proje ırağa yapılan saldırı ile start almıştır.
  7 ağustos 2003 tarihinde transforming the middle east başlığı altında washington post gazetesi tarafından verilen haberde bu projenin 22 ülkeyi kapsadığı söylenmiştir ve bu haber amerikan hükümeti tarafından yalanlamamıştır. başbakan tayyip erdoğanın da amerika gezisi sonrası diyarbakır yeni ortadoğu düzeninde parlayan yıldız olacaktır söylemi bu planın doğruluğunu ve varlığını perçinler niteliktedir. nicholas buns'ün prag'da kasım ayında yaptığı; yeni nato ve büyük ortadoğu projesi başlıklı konuşma, nato'nun gücünü yitirdiği ve yeniden yapılandırılması gerekliliği üzerinedir. amerika da bu konudaki tek muhalefet uygulanan modelle ilgildir, demokratların uygulamak istediği helsinki modeli şu an ki amerikan, dış politikası ile birebir ters düşmekte olduğundan amerika'nın bu planlarında bir miktar sekteye uğraması beklenebilir

  2) israil in başı çektiği proje vaat edilen topraklar doğrultusunda israilli lerin urfa da emlak alımı yaptığı söylentilerin ötesine geçmiştir..zaman herşeyin ilacıdır diyelim ve görelim..

  3) ayrıntılı bilgi için pdf formatında olan bu dosya incelenebilir...
  http://www.newamericancentury.org/rebuildingamericasdefenses.pdf

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük