Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. benim adim kirmizi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  benim adim kirmizi

  1) ilk bakista biraz masalimsi kitaplardan uzak gibi gorunen ve eski bir donemde istanbul'un dar sokaklarinda,hosaflar,tarhaan corbalari,kirmizi yelekler ve bunun yaninda kan kokulu sahnelerden olusan orhan pamuk eseri..

  2) orhan pamuk'un, 'en renkli ve en iyimser romanım', dediği benim adım kırmızı, 1591 yılında ıstanbul'da birbirleriyle sürekli çatışan güzel şeküre, dört yıldır savaştan dönmeyen kocasının yerine kendine yeni bir koca, sevgili aramaya başlayınca, o sırada babasının tek tek eve çağırdığı saray nakkaşlarını sakladığı yerden seyreder. eve gelen usta nakkaşlar, babasının denetimi altında osmanlı padişahı'nın gizlice yaptırdığı bir kitap için frenk etkisi taşıyan tehlikeli resimler yapmaktadırlar. aralarından biri öldürülünce, şeküre'ye aşık, teyzesinin oğlu kara devreye girer. ıstanbul'da bir vaizin etrafında toplanmış, tekkelere karşı bir çevrenin baskıları, pahalılık ve korku hüküm sürerken, geceleri bir kahvede toplanan nakkaşlar ve hattatlar sivri dilli bir meddahın anlattığı hikayelerle eğlenirler. herkesin kendi sesiyle konuştuğu, ölülerin, eşyaların dillendiği, ölüm, sanat, aşk, evlilik ve mutluluk üzerine bu kitap, aynı zamanda eski resim sanatının unutulmuş güzelliklerine bir ağıt.

  3) orhan pamuk bu romaniyla dunya edebiyatindaki yerini daha da bir pekistirdi. daha fazla tanindi. avrupali okuyucu oldukca ilgi gosterdi bu kitaba. hatta turk okuyucusundan daha da fazla belki.

  kitap farkli bir yontem izlenerek yazilmis hem tarihsel bir roman hem de bir polisiye/cinayet romani. okurken osmanli minyatur sanatinin ne menem birsey oldugu konusunda bilmeyenler gercekten aydinlaniyor, ilgisi artiyor bu konuya.

  ayrica hikaye yazarin kendi yasamindan izler de tasiyor. bence bu adamin en iyikitaplarindan biri.

  en kotusu icin kar

  4) benim adım da felix dedirten başlık..

  5) bu kitabin amerikali yahudi lobilerinin teklifiyle odul aldigi soylenmektedir. soyleyenlere gore, kirmizi yahudiligin simgesidir ve onlar kitap adindan boyle bir mesaj almislardir.ilginc
  amerikalilarin bile okuyup da bizim halkimizin varligindan bile haberinin olmadigi bir eser.turk halkinin kitap okumama aliskanligi

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük