Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. orhan pamuk - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  orhan pamuk

  1) dogu ve batıyı bir turlu birbirinden ayırarak sunamadıgı icin aslında icten ice takdir edilmesi gereken yazardır.insanların zoraki olarak ıcınde yasadıkları cografi bolge kapsamında belli kimliklere sokulmalarına karsı bir tavrı oldugu sanılmaktadır."kara kitap" yarattıgı en gusel seylerden biridir ve tanımlanması zor,icinde bir suru dehlizi barındıran eski bir mahzen niteligi tasır.
  yazar,her calısmasında mutlaka islama gonderme yapmaktadır ki önyargılardan uzak olan okurlar aslında bunların cok iyi usluplarla yazıldıgını sıp diye farkedebilecektir.
  tum bunların yanında ,evine kapanıp aylarca yazı yazan bir insanda gorulen adaptasyon sorunu onda da mevcuttur.gorsel basından takip edildigi kadarıyla konusurken cok heycanlanmakta ve ellerine-kollarına sahip olamamaktadır.ehh bu kusurun kendi de farkındadır.bunu gulerek anlattıgına tanık olunmustur. bir de ruya adında cok gusel kucuk bir kızı vardır ki bu baglamda kara kitap'taki kahramanlardan birinin adının da ruya olması cok da sasırtıcı degildir.

  2) beyaz kale ve benim adim kirmizi gibi bildik eserlere de sahip,romanlari yirmi dile cevirilen,gazatelere yazdigi yazilari,tuttugu defterleri ve roportajlarindan topladigi secmelerle oteki renkler adli kitabina hayran oldugum yazar kisi..

  3) okumaya doyum olmayan ender türk yazarlardan birisi

  4) yazdigi kitabin cok satmasini isteyen karadenizli temel'e verdigi nasihatleri konu alan bir fikrasi vardir.
  okumak isteyenler icin: http://www.papisss.com/t7.html

  5) yalcın kucuk un sebeke kitabında , sabetayist cemaat yüzünden hakketmediği kadar ünlü olduğu yazılan yazar. çok reklamı yapılan, cok satılan ama okunamayan kötü ve dil yanlışlarıyla dolu kitapların yazarı.


  6) cevdet bey ve oğulları

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük