Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. maras katliami - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  maras katliami

  1) 23 - 25 aralik 1978 tarihinde maras ta meydana gelen kitle katliami.

  ılk kivilcim, 23 aralik 1978te patlak verdi. 20 aralik 1978de kentteki sinemalardan birinde ülkücü fasistlerin izlemekte oldugu "günes ne zaman dogacak" adli filmin gösterimi sirasinda sinemaya bomba atildi. ardindan, "sinemayi alevi komünistler bombaladi" yalani yayildi. solcu olarak taninan iki ögretmen kendilerini bombalama olayindan sorumlu tutan bir grup mhp'li gencin sadirisi sonucu yasamlarini yitirdi.

  23 aralikta öldürülen ögretmenlerin cenaze töreni sirasinda cenazelerin getirildigi camide bulunanlar, cenaze namazi kilinmasina karsi çikarken bir yandan da, "cenaze törenine katilanlarin camileri atese verdigi" yalani kentin sünni mahallelerine hizla yayildi. bunun üzerine harekete geçen silahli ve sopali kalabalik gruplar kahramanmarasin alevi mahallelerine saldirdilar. aralarinda çok sayida çocugun da bulundugu 100den fazla kisi bu saldirilar sirasinda öldürüldü. evler ve isyerleri yikilip yakildi.

  günlerce süren saldirilar sirasinda saldiri ve çatismalari önlemekte yerel güvenlik güçleri yetersiz kaldi. civar illerden gelen askeri birlikler güvenligi sagladi. basbakan ecevit baskanligindaki hükümet 13 ilde sikiyönetim ilan etti. olaylarla ilgili olarak daha sonra açilan davada 22 kisi hakkinda idam cezasi verildi. haklarinda ceza verilenlerin cezalari nisan 1991 yilinda çikarilan terörle mücadele kanunu nedeniyle ertelendi ve serbest birakildilar.

  kahramanmaras olaylarindan sonra ülkedeki alevi ve sünni sürtüsmesi tirmandirilmaya baslandi. alevi cemaatlerinin yogun olarak yasadigi sivas ve çorum gibi yerlerde de gerginlik artti.

  kahramanmaras olaylari yillar boyu türkiyenin gündemini mesgul edecek, tartismalar ve kirginliklari da beraberinde getirdi. çünkü maras katliaminda yapilanlar uzun süre hatiralardan çikacak gibi degildi. örnegin yasli bir kadinin gözü tornavida ile oyuluyor, ölü kocasinin üzerine kapanan genç kadin biçaklanarak ödürülüyordu. isin garip tarafi ap, msp ve mhplilere ait dükkan ve isyerlerinin hepsi isaretliydi ve bunlara hicbir zarar gelmemisti. bunlarin üzerinde ya üç hilal ya türk bayragi ya da "allah için savasa" türü sloganlar vardi.

  yargilamalar güvenlik nedeniyle adana sikiyönetim mahkemesinde devam etti. içisleri bakani irfan özaydinli, olaylar nedeniyle istifa etti. alevi cemaati olaylar sonrasinda marastan göçetmek zorunda kaldi.

  ayrica bana sagcilar adam olduruyor dedirtemezsiniz

  2) okuyunca güzel ülkemizin içine eden örümcek beyinlilere birkez daha lanetler yağdırdığım ve tekrarının olmamasını dilediğim olay..

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük