Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. otizm - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  otizm

  1) yaygin gelisimsel bozukluklar,erken cocukluk doneminde baslayan sosyal beceri,dil gelisimi ve davranis alanında uygun gelismeme veya kaybin oldugu bir grup psikiyatrik bozukluk..

  2) genellikle üç yasından önce baslar ve görülme sıklıgı 10 bin çocukta 6 kadardır.
  erkek çocuklarda kız çocuklara oranla 4 kat daha fazla görülmektedir.

  3) belirtileri su sekilde siralabilinir:

  -adıyla çagrıldıklarında duymuyormus ya da umursamıyormus gibi davranabilirler

  -sevilmeye ve kucaga alınmaya olumlu tepkilerde bulunmazlar; genellikle kayıtsız kalırlar, hatta bazıları bu duruma hırçınlık da gösterebilir. kucaga alındıklarında kaskatıdırlar, kendilerini koyvermezler ya da ebeveynlerine sarılmazlar.

  -otistik bozuklugu olan çocuklar ile göz göze gelmek güçtür. gözlerinize baksalar bile sizden uzaklara bakıyormus gibidirler.

  -çevresindeki çocuklarla ya da yetiskinlerle ilgilenmezler, onların arasına katılıp oynamazlar.

  -oyunları genellikle nesneleri çevirmek ya da sıraya dizmek,oyuncakların tekerleklerini döndürmek seklindedir. kendi halindedirler. oyuncakları amacına yönelik kullanmazlar.

  -masallara, hayali kahramanlara ilgisizdirler. ilgi alanları sıgdır.

  -dönen nesnelerden büyülenmisçesine etkilenebilirler. çamasır makinesi ve teyp gibi mekanik esyalara merakladırlar. aynı nesne ile saatlerce ilgilenebilirler. genellikle de nesnelerin parçalarıyla ilgilenirler. eve gelen misafirlerin kendileriyle degil saatleri, küpeleri ya da dügmeleri ilgilerini çekebilir.

  -bazıları nesneleri koklar, ısırır, onlara dokunur ya da bir nesneye baglanma gösterebilir. alıskın oldukları düzenin, çevrenin ya da giysilerin degistirilmesinden büyük rahatsızlık duyabilirler. böyle durumlarda, çevresine karsı hırçın ve yıkıcı davranıslar gösterebilir ya da kendilerine zarar verebilirler.

  -bu çocukların konusmaları çogunlukla gecikmistir veya gelismemistir. sözcük dagarcıkları sınırlıdır. konusabilecek kadar cümle kursalar bile iletisim kurma çabasına girmezler. farklı nesneler ya da durumlar için yanı sözcükleri kullanabilirler. yapılmasını istedikleri seyleri söylemekten çok baskalarının elini ya da kolunu tutarak onlara yaptırabilirler. ıstedikleri olmadıgında uzun süren aglamaları, nedensiz çıglık atmaları ya da uguldamaları olabilir. bazı otistik çocuklar kendilerine söyleneni hemen ya da herhangi bir zamanda ve olmadık yerlerde papagan gibi tekrar edebilirler. sürekli aynı seyleri söyleyebilirler. ses tonunu, hızını ve vurgusunu ayarlamaları zor olabilir.

  -kendi etrafında dönme, yerinde sallanma, el çırpma, el burkma, kafasını vurma, karısık vücut hareketleri ya da kanat çırpma gibi davranıslar yapabilirler. balerin gibi ayak parmaklarının uçlarında yürüyebilirler.

  -yüksek seslerden ya da hiç beklenmeyen bir sesten çok korkabilirler.

  -otistik çocuklar ilgi ve zevklerini baskalarıyla paylasmazlar.

  -otistik çocuklar arasında zekası geri olanlar bulundugu gibi normal veya üstün zekalı olanlar da vardır. bazı otistik çocukların belli alanlarda olaganüstü yetenekleri olabilir.
  idiot savant

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük