Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. akupunktur - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  akupunktur

  1) genellikle saglikli zayiflamada kullanilan bu yontem,kulaktaki duyarli noktalarin metal igneler ve laserle uyarilarak aclik ve istah duygusunu frenleme,sinir sistemi yatistirma ve bunyenin kontrol edilimi kolaylastirir..

  2) turkiye'ye 80li yillarin ortalarinda ihlas pazarlama'nin tanistirdigi, buna ragmen uzakdoguda bin yillardir kullanilan bir tedavi sekli.
  tedavi, sistematik bir sekilde sinirlerin uyarilmasi temeline dayanir.

  3) vücut dengesinin yeniden oluşturulması için vücutta bazı özel noktaların uyarılması yoluyla yapılan bilimsel bir tedavi yöntemi.

  batı dünyasında latince akus (iğne) ve punctura (noktalama) sözcüklerinin birleşimiyle anılmaktadır. çin'de ise chin-chen (iğne-ısı) ismiyle biliniyor.

  uzakdoğuda 5 bin yıldan beri bilinen akupunktur'un batı ülkeleri tarafından tanınması ii. dünya savaşı yıllarına rastlasa da gercek anlamda polpuler olmasi 1972'de abd başkanı nixon'un çin ziyaretinin ardindan gerceklesiyor. bu tarihten sonra avrupali ve abd'li hekimlerin ilgisini cekiyor akupunktur.

  akupunktur noktası uyarılınca buradan başlayan lokal hücresel uyarılar sinirsel iletişim yoluyla beyine ulaşıyor, beyinden de ilgili organlara gönderilir. böylece vücudumuzda zaten varolan kimyasal maddeler, hormonlar, enzimler salgılanıyor ve bazı hücresel değişiklikler oluyor. boylelikle dışarıdan ilaç vermeye gerek kalmiyor.

  tedavide noktaların doğru yerinin ve derinliğinin bulunması esas. akupunkturda önemli olan doğru teşhis ve doğru noktanın bulunması

  4) alternatif tıp

  5) terapi gorenlerin vucuduna igrenc kare kare bant gibi seylerin yapistirildigi hede.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük