Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. hoca ahmet yesevi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  hoca ahmet yesevi

  1) orta asya'da yaşamış, bir çok erenler yetiştirip dünyanın dört bir yanına göndermiş efsanevi türk. türk ve müslümansak büyük oranda ona boçluyuz. cennette komşumuz olur inşallah.

  2) horasan okulu olarak anilan bakis acisinin en etkili kisisi hoca ahmet yesevidir.( öl.1166) ahmet yesevinin kurdugu tarikat, yesevilik islam inanci ile türk gelenek ve görenek inanc ve yasam tarzlarinin gecirdigi zaman süreci icinde gezici dervislerin etkinligi ile hazirlanmis bir ortamda filizlendi. yesevi taraftarlari zaman icerisindeyeseviye ismiyle anilmaya baslandi.

  fuat köprülü, nün ahmet yesevi ve yesevilik üzerine aciklamalari:

  bizim kanaatimiza göre ahmet yesevi zuhur ettigi zaman türk alemi epey uzun bir zaman dan beri her halde 1v. asirdan beri tasavvuf fikirlerine alismis mutasavvuflarin menkibe ve kerametleri yanliz sehirlerde degil göcebe türkler arasinda bile az cok yayilmisti.ilahiler siirler okuyan . allah rizasi icin halka bir cok iyiliklerde bulunan, onlara cennet ve saadet yollarini gösteren dervisleri türkler eskiden dini bir kutsiye verdikleri ozanlara benzeterek hararetle kabul ederek dediklerine inaniyorlardi.bu suretle eski ozanlarin yerini ata veya bab ünvanli bir takim dervisler almislardi.

  hz. muhammedin sahabalarindan olarak gösterilen arslan bab ile menkibeye göre islam dinini anlamak maksadiyla türkistandan cezüretül araba gelmis ve ebu bekirle görüserek islamiyeti kabullenmis olan ozanlar, piri meshur korkut ata ( dede korkut ) coban ata iste bunlardan kalmis birer hatirayi yasatiyor.göcebe türkler arasinda yani sirderya kenarinda ve bozkirlarda anladiklari bir lisanla yani basit türkce ile halka hitab ederek islam analerini akidelerini onlar arsinda yaymaya calisan dervislerin bulundugu muhakkahdi .

  ahmet yesevinin kendisinden önce gelen dervislere göre daha üstün daha kuvvetli bir sahsiyet oldugunu kabul etmemek mümkün degildir.ancak eger kendisinden önce gelen nesiller islamiyet inanci ve evrenselligi üzerine zemin yaratmamis olsalardi; onun basarisi bu denli büyük olmazdi

  ahmet yesevi,türk tasavvuf sairi tarikat öncüsü (türkistan cimkent sayram ? yesi 1166) ibrahim adli bir seyhin ogludur. yedi yasindayken babasinin ölümü üzerine ablasi gevher

  sehnaz ile yesiye gitti . burada bir süre ögrenim gördü.daha sonra gittigi buharada hemedanli seyh yusufun (1049-1140) ögretisini benimsedi . onun ölümünden bir süre sonra ücüncü halifesi olarak yerine gecti.( 1160 )seyhin vasiyetine uyarak yesiye geri döndü ve ölümüne dek orada tasaavvuf ögretisini yaydi .yeside türbesi ve adina kurulmus hankäh timur tarafindan görkemli bir yapi haline getirildi. burasi ortaasya ve volga türklerinin özbek kazaklarinin kutsal ziyaret yeri oldu.
  kaynak. büyük larousse. sayfa 220. 2. Gündelik Sözlük

Sözlük