Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. yunus emre - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  yunus emre

  1) orta anadolu'da yaşamış, tapduk emre'nin eğitiminden geçmiş, yalın dille şiirler döktürmüş ulu insan. doğum yeri muamma olmakla birlikte mezarı da çoktur. en mümkün iddia, mezarının kırşehir ili sınırlarında olduğunu söyler.
  hacı bektaş veli
  ahi evran

  2) yunus emre'nin 13. yüzyilin ortalarinda, anadolu sakarya irmagi cevresinde bir köyde dogdugu ve 14. yüzyilin ilk yarilarinda yine o civarda öldügü saniliyor. bazi kaynaklara göre egitimden yoksun (ummi), okuma yazma bilmeyen biriydi. kesinlikle bildigimiz; onun köy kökenli olusudur. yunus'un türk dilini kullanmasi da bunu gösteriyor. cünkü:

  o zamanlarda anadolu sehir hayatinda ilim ve edebiyat dili olarak arapca ve farsca etkinligini sürdürüyordu....

  yunus emre, anadoluda, türk dilini harika bir sekilde kullanan ilk sair olmustur. siirlerinden anlasildigina göre;caginin din ve dünya bilgilerine hic de yabanci degildir. hatta, biraz farsca ve arapca bildigi ve böylece islam kaynaklarindan uzak kalmadigi, büyük mutasavvif mevlana celaleddin rumi ile iliskisi bulundugu, dervis olarak tüm önasyayi gezip dolastigi anlasilmaktadir.

  yunus emre, islam aydinlik caglarinin bir harikasidir. eger, tek basina düsünülmezse; kendinden önceki veya cagdasi büyük düsünürler ile mutasavvif sairler zincirininkendine özgü son halkasi oldugu kolayca anlasilir.  3) türk dilinin başkentlerinden biri olan kırşehir'e sık sık geldiği ve burda ahi evran, hacı bektaş veli, süleyman türkmani, ahmed gülşehri gibi büyük zatlarla da görüştüğü bilinen ünlü türk şairi. bir rivayete göre hacı bektaş veli ile özbağ civarında bir derenin kenarında konuşurlarken sürekli vraklayan kurbağalara hacı bektaş veli "bi susun be mübarekler" diye haykırmıştır. o derede kurbağaların yıllardır ötmemesi buna bağlanır.

  4) "ya elim kaldir beni
  ya vaslina erdir beni
  cok aglattin guldur beni
  gel gor beni ask neyledi"

  dizelerinin sahibi unlu ozan..


  5) derler ki yunus'un üçbin şiiri molla kasım'ın eline geçer.molla kasım şeriata aykırı diyerek bin tanesini yakar,canı sıkılır bin tanesini de nehire atar.diğerlerini yok etmeye başladığında yunus'un "seni sigaya çeken,bir molla kasım gelir" mısrasını görür ve yoketmekten vazgeçer.elimizdeki şiirler bu kalan bin şiirdir.

  6) "gel gör beni aşk neyledi" sözleriyle, bir ömür boyu aklimdan cikmayacak olan, insan.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük