Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. karinca - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  karinca

  1) vucutlarinda h2co2 -formik asit- bulunduran ve antibiyotik etkisine sahip olan bu maddeyi devamli olarak vucutlarina suren,dolayisiyla ne vucutlarinda ne de yuvalarinda bakteri bulundurmayan cok cesitli yaratiklar..

  2) komünist yaşam süren topluluk.

  3) hikayelere konu olmuş çalışkan hayvan

  4) ingilizcesi 'ant' olan bocuk..


  5) bazi karinca türlerinde de kölelestirme ve kölelerden yararlanma davranislari gözlemlenmistir.

  bu türler yuvalarinda çalistirmak amaciyla diger karinca türlerine saldirirlar. bu karinca türleri, buna en iyi örnek amazon karincalaridir, kölelestirme konusunda öylesine uzmanlasmis ve özellesmislerdir ki kolonilerinde köle türler olmadan beslenme gibi temel ihtiyaçlarini bile karsilayamazlar.

  örnegin amazon karincalari kölellestirdikleri karincalari evcil hayvanlar gibi kullanip onlari yuvaya yiyecek saglamak amaciyla kullanirlar. kölelestirme süreci de gayet sistematik bir biçimde yürütülür. amazon karincalari öncüler tarafindan belirlenmis kurban kolonilere hep birlikte oldukça düzenli bir ordu gibi saldirirlar. saldiriya ugrayan koloni bireyleri için ise fazladan bir seçenek yoktur, çünkü amazon karincalarinin gelismis çene kemikleri diger karincalarin gövdelerini parçalamak için özellesmislerdir.

  evrim konusuna gayet iyi bir örnek teskil eden bu saldiri kurban koloninin isçi karinca pupalarinin alinip yuvaya tasinmasiyla son bulur. daha sonra bu pupalardan çikacak olan isçi karincalar bulunduklari koloniyi kendi kolonileri ve diger karincalari da akinci karincalar zannederek hizmet etmeye baslarlar. bu noktada saldirilan koloninin türsel açidan amazon karincalarina yakin olmasi çok büyük bir önem tasimaktadir.

  düzenli çalisan ve de yeterli sayiya ulasan isçi karincalara sahip olduktan sonra ise amazon karincalarina ortalikta dolanip isçi karincalardan yemek saglamaktan baska yapacak bir is kalmaz. kolonide çalisan isçi karincalarin sayisi azaldiginda ise yeni kolonilere saldirmak ve pupa kaçirmak amaciyla yeniden harekete geçerler. tubitak

  6) uyumayan nadir hayvanlardan bir tanesi , koku alma yeteneği en az bir köpeğin iki kadar gelişmiştir ve suyun altında iki hafta yaşayabilir. duası bile vardır. karizmatik ama çirkin bir canlıdır

  7) dunyanin en caliskan hayvani, ayni zamanda en fazla yuku tasiyabilen hayvanidir, kendi agirliginin 200 kati kadar olan, bir yükü rahatca sirtlayabilir.

  8) küçükken agustos böceği ile olan hikayelerini annemden dinlediğimde, neymiş lan bu hayvanlar oha falan oldum yani deyip yattiğim zamanlarda en cok pay sahibi olan, her gördüğümde görülmemiş işkenceler uygulayarak öldürdüğüm, hayvansi. kollari makas ile kesilmiş karinca modülü swh ayaklari sigara ile yakilmiş karinca modülü swh kafasi kopartilip raki yaninda meze yapılmış karinca modülü swh

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük